StoryEditor

Idzie ocieplenie, niestety zbyt gwałtowne

Pogoda dzieli kraj na trzy sektory południkowe: ciepły zachód, przejściowy – środkowy pas oraz zimny wschód, chociaż i tam w najbliższych dniach nastąpi znaczące ocieplenie. Te gwałtowne i głębokie zmiany są dużym wyzwaniem dla ozimin.
19.02.2021., 12:02h
Synoptycy IMGW zapowiadali nadejście ocieplenia z frontem zachodnim i ta prognoza sprawdza się doskonale (patrz mapa). Drogowcy i użytkownicy dróg odetchną z ulga, ale w zupełnie innych nastrojach będą rolnicy. Na polach dokonują się bowiem zmiany zbyt gwałtownie i w zbyt dużym zakresie. Jeszcze kilka dni temu niemal cały kraj był pokryty śniegiem, a temperatury w dzień oscylowały w przedziale od –5 do –15°C. Dzisiaj mamy już odsłonięte pola z zastoiskami wody, lokalnie ujemne temperatury gleby na głębokości 5 cm (patrz wykres), wysokie stany wód w rzekach i rowach, a temperatura w dzień wynosi od 6–7°C na zachodzie Polski do –6°C wzdłuż granicy wschodniej.



I to nie koniec szoku termicznego, gdyż za 2 dni słupki rtęci termometrów na południowym zachodzie kraju mają przekroczyć 15°C. Oznacza to, że w ciągu tygodnia oziminy muszą zmierzyć się ze skokiem temperatur przekraczającym 20°C.
Zjawisko to ma utrzymać się przez kilka dni, co może rozhartować rośliny i tego rolnicy powinny obawiać się najbardziej. Oziminy nie nabiorą już bowiem ponownie wysokiej odporności na mróz, a do końca zimowych zjawisk pozostało jeszcze sporo czasu. Jeśli silniejsze spadki temperatur powrócą, z czym należy się liczyć, to uprawy bez okrywy śnieżnej będą bardzo narażone na duże straty spowodowane przymrozkami, czy mroźnym wiatrem.

Kłopotem na polach są też zastoiska wodne. W tym czasie nie tylko przybywa wody z opadów przekraczających średnie z wielolecia, ale też z roztopów okrywy śnieżnej, której gleba nie może przyjąć z powodu zamarzniętej warstwy na głębokości ok. 5 cm.
Nadmiar wody w strefie korzeniowej będzie też zakłócał wymianę gazową, co dodatkowo osłabi rośliny i ograniczy pobierania składników pokarmowych, gdyż tych warunków nie przetrzymają w pierwszej kolejności korzenie włośnikowe, odpowiedzialne za pobieranie wody i zawartych w niej rozpuszczonych związków mineralnych. Także części nadziemne roślin mogą być w opałach, zwłaszcza gdy na powierzchni utworzy się skorupa lodowa.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 22:37