StoryEditor

Idzie zima – wapnować, nie wapnować?

Każdy praktyk potwierdzi, że najlepszym terminem wapnowania jest moment zaraz po zbiorze rośliny uprawnej. Najczęściej wapno rozsiewane jest wtedy na ściernisko. Co jeśli nie udało się tego zrobić w tym terminie?
18.12.2019., 11:12h
Odpowiadając krótko na to pytanie – wapnować teraz albo nawet zimą. Pamiętać oczywiście należy o zasadach agrotechnicznych, które umożliwiają szybkie działanie wapna. Podstawowa to wymieszanie nawozu z glebą. Aby wapno zadziałało, musi mieć z nią kontakt. Warto zatem mieć na uwadze, że sposób postępowania z działką po rozsianiu wapna ma duże znaczenie dla jego skuteczności:
  • jeśli planuje się zastosować wapno np. na ściernisko po kukurydzy czy pole po zbiorze buraków bez mieszania go z glebą (pole pozostaje w tym stanie do wiosny, bo np. niemożliwa jest już uprawa gleby czy orka) to działanie wapna będzie bardzo ograniczone. Na pewno pomagać będzie deszcz, który wpłucze nawóz, ale warto pamiętać, że niewzruszona gleba gorzej przesiąka, zatem i wapno będzie gorzej się w niej przemieszczać. Nie należy się zatem spodziewać skutecznego działania wapna w takich warunkach. Jeśli gleba jest wilgotna wybór wapna nie ma większego znaczenia. Sprawdzi się zarówno wapno tlenkowe, jak i węglanowe;
  • wapnowanie wraz z wymieszaniem nawozu – to chyba najlepszy sposób na umożliwienie wapnu jak najlepszego działania. Najlepiej po zastosowani...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 09:49