StoryEditor

Izby rolnicze apelują o wsparcie rolników poszkodowanych, m.in. przez suszę

Przedstawiciele regionalnych Izb Rolniczych, w tym WIR, apelują do rządu o wsparcie rolników poszkodowanych nie tylko przez suszę, ale także inne niekorzystne zjawiska pogodowe, np. grad, huragan czy deszcz nawalny.
05.07.2018., 15:07h
Głęboka susza rolnicza, której negatywny wpływ na wegetację roślin jest w Wielkopolsce od kilku tygodni wyraźny, została stwierdzona we wszystkich gminach województwa. Klęska ta, jak nigdy dotąd, w niektórych rejonach występuje nawet na najmocniejszych glebach, zaliczanych przez system monitoringu suszy rolniczej do kategorii IV (gleby ciężkie).

Z powodu suszy poważnie zagrożone są plony wszystkich upraw, a w szczególności zbóż jarych i ozimych, trwałych użytków zielonych, krzewów owocowych, truskawek, warzyw gruntowych (m.in. grochu zielonego, kukurydzy cukrowej, pomidorów) i upraw sadowniczych. W nowopowstałych sadach wiele drzewek nie przetrwało długiego okresu bez deszczu. Negatywne skutki braku opadów, który występuje od samego początku sezonu wegetacyjnego, potęgowany jest przez rekordowo wysokie temperatury powietrza i silne nasłonecznienie. W tej sytuacji gwałtownie zakończyło się plonowanie wielu sezonowych gatunków, np. szparagów, truskawki, czy czereśni. Susza stwarza także poważne problemy także dla rybactwa śródlądowego.

WIR stwierdza, że bez dodatkowej i pilnej pomocy ze strony rządu byt wielu gospodarstw rolnych będzie zagrożony. Odpowiednio wczesne ogłoszenie programu wsparcia, w obliczu pogłębiającej się klęski, jest szczególnie ważne dla umożliwienia oszacowania zakresu i wysokości szkód przed zakończeniem zbioru roślin przez powołane przez wojewodę gminne zespoły komisji. Czasu jest mało i jeżeli warunki pogodowe z ograniczoną ilością opadów oraz wysokimi temperaturami się utrzymają, to nastąpi przyspieszenie żniw o trzy tygodnie w stosunku do roku ubiegłego.

WIR apeluje także, by pomoc rządu nie ominęła tych rolników, którzy zostali poszkodowani na skutek wystąpienia innych zjawisk atmosferycznych o charakterze klęski, tj. gradu, huraganu czy deszczu nawalnego. Każda bowiem klęska, która skutkuje zniszczeniem plonu lub jego poważnym obniżeniem jest dla poszkodowanego tragedią wymagającą wsparcia.
Źródło: WIR
[bie]

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 09:04