Zbiory jęczmienia powoli zbliżają się do finiszu. Plony są generalnie lepsze niż oczekiwano. Chłodna pogoda, tylko kilka dni upałów powyżej 30°C ustabilizowało ilość ziarna w kłosie i pozwoliło na dobry jego rozwój. Rolnicy zbierają w takich regionach 9, a nawet i ponad 10 t/ha jęczmienia ozimego. Są jednak regiony, gdzie przymrozki w marcu lub na początku kwietnia zdziesiątkowały potencjalną obsadę ziaren. Tam plony są niższe, a jęczmień sypie na poziomie 6–7 t/ha lub nawet mniej.
Po zbiorach konieczna jest uprawa gleby. Są regiony, gdzie spadło pod koniec czerwca i na początku lipca ponad 100 mm opadów. Tam warunki glebowe w tym roku są całkowicie odmienne od tych z dwóch poprzednich lat. Jak dobrze przygotować pole pod rzepak w zależności od wilgotności gleby?
Zacznijmy od słomy…
Pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić na ściernisku jest równomierność rozprowadzenia słomy, ponieważ ma ona ogromny wpływ wschody i rozwój początkowy rzepaku, ale także na jej mineralizację w glebie. Skupiska słomy w glebie zakłócają przepływ i wsiąkanie wody w glebie, hamując w ten sposób kiełkowanie. Warstwy słomy hamują także wzrost i rozwój korzeni w ...