W poprzednim sezonie nawet kukurydza nie poradziła sobie z suszą i wysokimi temperaturami. To kolejny bardzo suchy rok. Część odmian przebadano w takich warunkach także w doświadczeniach PDO. Warto zatem im się przyjrzeć. Na początku stycznia 2020 roku w Krajowym rejestrze znajdowało się aż 210 odmian. Około 75% z nich to odmiany ziarnowe.
Pomocne wyniki PDO
Obiektywnym sposobem sprawdzenia aktualnej wartości przynajmniej części zarejestrowanych odmian jest ich porównanie w doświadczeniach porejestrowych (PDO), zlokalizowanych w różnych warunkach siedliskowych na terenie kraju. Podobnie jak odmiany zarejestrowane w Polsce traktowane są odmiany z rejestrów krajów UE (tj. odmiany z Katalogu wspólnotowego – CCA).
Wyniki PDO dają odpowiedzi na pytania dotyczące przede wszystkim plonowania odmian. Nie zwalniają jednak rolnika z analizy przyrodniczych i ekonomicznych warunków produkcji, które również trzeba uwzględnić, wybierając odmianę. Zestaw testowanych odmian kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno bądź kiszonkę, ustalany jest wiosną każdego roku.
Szczegółowe wyniki doświadczeń PDO znajdziecie w najnowszym numerze top agrar Polska (2/2020) na str. 134.