StoryEditor

Jak nie narazić się inspektorom PIORiN?

Środki ochrony roślin (ś.o.r.) należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać ich zniesieniu na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu.
22.03.2016., 16:03h

Profesjonalni użytkownicy ś.o.r. muszą ponadto uwzględniać wymogi integrowanej ochrony roślin, tj. przed zastosowaniem preparatów chemicznych winni wykorzystać inne metody ochrony upraw przed agrofagami, w tym:

  • stosować właściwy płodozmian;
  • wykorzystywać odpowiednie odmiany;
  • przestrzegać optymalnych terminów siewu i sadzenia;
  • stosować właściwą agrotechnikę i nawożenie;
  • zapobiegać rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych.

Obowiązkowo należy również chronić organizmy pożyteczne oraz stwarzać im sprzyjające warunki do bytowania, nie tylko na terenach użytkowanych rolniczo. Chemiczna ochrona roślin powinna być ponadto poprzedzona monitoringiem upraw oraz podparta instrumentami naukowymi i doradztwem.

Jakie ś.o.r. można stosować?
Do ochrony upraw można wykorzystać wyłącznie środki dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez MRiRW zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Wykaz  środków znajduje się na stronie internetowej MRiRW. Użytkownik profesjonalny, przed ich zastosowaniem, powinien także zapoznać się z etykietą i postępować zgodnie z jej zapisami.

Kto posiada uprawnienia do stosowania ś.o.r.?
Osoby stosujące ś.o.r. muszą odbyć szkolenia potwierdzone aktualnym, na czas wykonywania zabiegów, zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie ich stosowania lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub integrowanej produkcji roślin, lub posiadać inny dokument potwierdzający uprawnienia do stosowania pestycydów.

Jakim sprzętem można stosować ś.o.r.?
Posiadacze sprzętu do stosowania ś.o.r. mają obowiązek przeprowadzania kalibracji oraz okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu. Pierwsze badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Stosowanie środków ochrony roślin przy wykorzystaniu niesprawnego sprzętu stwarza ryzyko powstania skażeń punktowych oraz naraża zdrowie operatora i konsumenta.

Czy należy dokumentować wykonane zabiegi?
Użytkownik profesjonalny jest zobligowany do prowadzenia i przechowywania przez 3 lata dokumentacji dotyczącej wykonanych zabiegów zawierającej nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania, dawkę, obszar i uprawy, na których użyto ś.o.r. W dokumentacji musi również być wskazany sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.

Sankcje karne!
Stosowanie środków ochrony roślin bez spełnienia powyższych wymogów podlega karze grzywny.
Źródło: PIORiN
bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 10:41