StoryEditor

Jak poradzić sobie z gryzoniami na polu w systemie uprawy zerowej? Czy konieczne jest wracanie do pługa?

Gryzonie, powszechnie nazywane myszami, a faktycznie głównie norniki, mają doskonałe warunki do rozwoju w systemach bezpłużnych, a szczególnie w uprawie zerowej.

12.10.2024., 13:00h

Orka najlepsza na gryzionie

Orka, lub choćby gruber z szerokimi gęsiostópkami działającymi na głębokości gniazd, czyli 25–30 cm to najlepsza metoda na plagę gryzoni. Dlatego warto odejść od uprawy zerowej, ale tylko w latach gradacji tych szkodników.

Zobacz także: Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry

W latach o zwykłym nasileniu norników można stosować metody pośrednie.

  • Po pierwsze – można powołać się na siły przyrody i wykorzystać naturalnych wrogów gryzoni. Są nimi głównie ptaki drapieżne oraz bociany, krukowate, a także niechętnie widziane na polach żurawie. Dużą robotę robią też lisy, zdziczałe koty, borsuki i inne ssaki. Aby skorzystać z tych sił przyrody, warto zadbać o miejsca ich bytowania, czyli tyczki postojowe dla drapieżnych ptaków, gniazda bocianów, podmokłe ostoje dla żurawi czy miedze lub obszary z nieużytkiem (np. najgorsze gleby) dla lisów i innych ssaków drapieżnych.

image

Wilki zagryzają zwierzęta w zagrodach. Czy rolnik może dostać odszkodowanie?

Metoda chemiczna na gryzonie

Ostateczna jest metoda chemiczna. Mamy dostępne tzw. rodentycydy (środki gryzoniobójcze) do stosowania w uprawach polowych, które zawierają fosforek cynku (Arvalin, Ratron GL, Ratron GW, Ziarno Zatrute Fosforkiem Cynkowym 01 AB). Jednak trzeba je stosować tak, aby nie wytruć fauny pożytecznej.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 13:10