W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG „Kępa” k. Puław na 610 ha prowadzone są cztery gospodarstwa rolne. W jednym z nich, w miejscowości Osiny, produkowane jest bydło, zboża i rzepak. Od lat wdrażane są tu dobre praktyki i rozwiązania agrotechniczne sprzyjające poprawie bilansu wodnego. Jakie? Z jednej strony jest to mała retencja, czyli wychwytywanie, gromadzenie w zbiornikach i racjonalne wykorzystywanie wody, a z drugiej strony – retencja gleby, czyli wapnowanie, odpowiedni płodozmian i zwiększanie zawartości próchnicy w glebie przez wykorzystywanie obornika w nawożeniu.
- Gospodarstwo posiada zbiorniki retencyjne, gdzie gromadzimy wodę, którą później wykorzystujemy w procesie produkcyjnym. A obornik z chowu bydła mięsnego wykorzystujemy do nawożenia. Dzięki temu zwiększamy ilość materii organicznej w glebie i podnosimy retencyjność gleby. W gospodarstwie prowadzimy szereg doświadczeń i praktyk w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą. Wyniki naszych badań są dostępne np. dla doradców rolniczych – tłumaczy dr hab. Mariusz Matyka, zastępca Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych.
Poza tym w gospodarstwie stosuje się uprawę konserwującą bezorkową, która chroni glebę przed degradacją i zachowuje jej produktywność. Siew wykonywany jest natomiast w technologii pasowej.
- Siew pasowy służy poprawie stosunków wodno-powietrznych w glebie poprzez ograniczenie orki. Dlatego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie – wyjaśnia Sławomir Jurak, Dyrektor RZD Kępa.
Więcej o sposobach na poprawę bilansu wodnego w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG „Kępa” dowiecie się z filmu. Zapraszamy do oglądania!