Nasiona należy wysiać na głębokość 2 cm w ilości 35–40 kg (można oba gatunki razem, z przewagą np. 2/3 pierwszego), w rozstawie 12–15 cm. W sprzyjających warunkach możliwy jest zbiór około 25 t/ha biomasy (4–5 t s.m.). To doskonały komponent paszowy dla nawet wysoko wydajnych krów mlecznych. Może być zakiszony z trzecim odrostem później koszonych łąk, podwyższając jego wartość energetyczną.
Zbiór życicy z siewu czystego możliwy jest po 50–70 dniach od siewu, w III dekadzie września, najpóźniej do 10 października. Jeżeli po międzyplonie planowany jest wiosenny siew plonu głównego, w sprzyjających warunkach pogodowych możliwy jest jeszcze zbiór drugiego odrostu na przełomie października i listopada. Można go zamiast koszenia również wypasać.
Trawy na poplon w mieszance
W mieszankach poplonowych wykorzystuje się także życice: westerwoldzką i wielokwiatową, a także dodatkowo życicę mieszańcową. Współkomponentami mogą być motylkowate grubonasienne, takie jak peluszka i łubin, a także wyka, gryka, facelia czy słonecznik.– Poplony ze słonecznikiem są propozycją dla jałowizny, krów zasuszonych, bydła mięsnego w średnio intensywnym tuczu, a w razie potrzeby także dla bydła ras mięsno-mlecznych, np. simentali, bydła mlecznego o średniej wydajności 5–7 tys. l mleka. Udział kiszonki z takiego poplonu dla krów nie powinien przekraczać 20–30% – podkreśla prof. Roman Łyszczarz z UTP w Bydgoszczy. Poniżej skład przykładowej mieszanki ze słonecznikiem: słonecznik pastewny 20 kg/ha (ilość w mieszance), peluszka 30 kg/ha, wyka jara 17 kg/ha, kukurydza 17 kg/ha, facelia 4 kg/ha, koniczyna aleksandryjska 2 kg/ha, gryka 12 kg/ha, życica westerwoldzka 8 kg/ha, życica wielokwiatowa 5 kg/ha, życica mieszańcowa 5 kg/ha.
Fot. Łyszczarz