Gatunki odporne na suszę
W minionym 50-leciu susze o dużym znaczeniu gospodarczym wystąpiły wielokrotnie, z czego kilkanaście razy do lat 90. i po 2000 r. Jednak w pierwszym etapie następowały zwykle co 3–6 lat, a w ostatnim dwudziestoleciu – niemal corocznie. Proces ten potęguje negatywne skutki dla gospodarki, zwłaszcza rolnictwa – zwiększa straty w plonach – i sprawia, że zjawisko odczuwalne jest na polach coraz szybciej, zaraz po wczesnej wiośnie, tj. od pierwszej dekady kwietnia. Nie dziwi więc, że rolnicy poszukują do uprawy gatunków, które lepiej radzą sobie w tych skrajnych warunkach. Jedną z jarych alternatyw dla rzepaku ozimego jest słonecznik. Czy będzie udanym eksperymentem?
Pionowy układ główki słonecznika w trakcie dojrzewania ogranicza gromadzenie wody na kapeluszu i rozwój chorób grzybowych, lecz nasiona są wówczas bardziej narażone na żerowanie ptaków.
Pierwsze doświadczenia rejestracyjne
Ze względu na wcześniejszy, skromny udział słonecznika w krajowej strukturze zasiewów, gatunek ten nie był objęty urzędowymi badaniami COBORU. Jednak sytuacja na polach i rosnąca oferta nasion u krajowych dystrybutorów sprawiły,...