StoryEditor

Jakie są kierunki uprawy słonecznika w Polsce i wymagania dotyczące siewu?

Mało kto wie, że słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) to roślina pochodzenia amerykańskiego (południowe rejony Ameryki Północnej). I chociaż Amerykanie uprawiają dość dużo słonecznika, centrum jego światowej uprawy leży w Ukrainie i Rosji.

16.01.2025., 09:00h

Kierunki uprawy słonecznika w Polsce

W Polsce do niedawna był gatunkiem uprawianym w dwóch głównych kierunkach: jako jadalny, tzw. gryzuń o dużych nasionach (de facto owocach – niełupkach) oraz jako roślina ozdobna. Od kilkunastu lat uprawiany jest na olej oraz paszę (makuch, po odzyskaniu oleju) oraz w celu pozyskania nasion na międzyplon.

Zobacz także: Kolejne uprawy objęte dopłatami do składek ubezpieczenia. MRiRW rozszerza katalog

W Polsce nie prowadzi się obecnie rejestru odmian słonecznika (kiedyś była odmiany np. Wielkopolski zarejestrowana w 1972 r. lub Lech w 1978 r., obie skreślone w 2007 r.). Mimo to na fali zainteresowania siewem słonecznika na olej, zagraniczne firmy zaczęły sprzedawać odmiany z katalogu CCA, a COBORU rozpoczął badania rozpoznawcze. Nazwy słonecznika w innych językach, podobnie jak w polskim czy w łacinie (tu nazwa zaimportowana z greki) nawiązują do słońca: sunflower (ang.), Sonnenblume (niem.), tournesol lub soleil (fr.), slunečnice (czes.).

(Nie)bezpieczne pokrewieństwo

Najniebezpieczn...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. styczeń 2025 11:01