Wyniki doświadczeń PDO wskazują, że na poziomie a2, z wyższym nawożeniem azotem, ochroną fungicydową i przed wyleganiem oraz dokarmianiem dolistnym, plony wielu odmian jęczmienia ozimego już od kilku lat zbliżają się lub przekraczają poziom 100 dt/ha.
W badaniach PDO odmiany jęczmienia ozimego testowane są w 47 punktach doświadczalnych, rozlokowanych na terenie kraju, a w ostatnim trzyleciu badano 24 kreacje. W 2017 r. odmiany wzorcowe (Titus, SU Melania i KWS Kosmos) uzyskały w badaniach PDO dość dobre wyniki w porównaniu z rokiem poprzednim, lecz niższe niż w 2015 r. Na przeciętnym poziomie agrotechniki, bez ochrony fungicydowej i przed wyleganiem (a1) plony wyniosły 82,1 dt/ha, czyli o 12% więcej niż w roku poprzednim. Na wysokim poziomie agrotechniki (a2), plony sięgały 97,6 dt/ha. Najlepsze średnie dla kraju wyniki uzyskały odmiany Jakubus, KWS Kosmos i KWS Astaire.
Badania PDO jęczmienia ozimego pozwalają także wyróżnić odmiany, które najlepiej plonują w poszczególnych rejonach kraju. Zostają one wpisane na Listę odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw (LOZ). Wykaz ten tworzony jest przez ekspertów i we współpracy z samorządami wojewódzkimi, izbami rolniczymi i podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem postępu biologicznego w rolnictwie.
Cały artykuł nt. wyników badań PDO znajdziesz w wydaniu 6/2018 „top agrar Polska”.
[bie]