StoryEditor

Jest szansa na nowe insektycydy. Choć nie od razu

Do międzynarodowego komitetu nadawania nazw substancjom chemicznym ISO wpłynął pod koniec listopada 2023 r. wniosek o zatwierdzenie dwóch substancji insektycydowych. To pierwszy krok do pojawienia się komercyjnych produktów owadobójczych.
28.12.2023., 13:40h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak nazywają się nowe substancje?
  • Do jakich grup chemicznych zostaną zakwalifikowane?
  • Czy jest szansa na nowe insektycydy?

Pierwszą z nowych substancji jest izoflualanam (ang. isoflualanam). Substancja ta zaliczana będzie prawdopodobnie do grupy 30. IRAC, czyli do izoksalinów (ang. isoxazoline). O ostatecznej klasyfikacji zdecyduje IRAC, czyli Insecticide Resistance Action Committee.

Substancja ta wykazuje działanie owadobójcze i przędziorkobójcze. W zależności od testów polowych zostanie ona zarejestrowana na konkretne grupy szkodników oraz rodzaje zastosowań – opryskiwanie zaprawianie, gazowanie itd.

Grupa 30 IRAC to substancje o stosunkowo nowym mechanizmie działania na owady. Definiuje się go jako wpływ na układ nerwowy owadów poprzez hamowanie przepływu impulsów przez kanał chlorkowy aktywowany przez GABA (główny neuroprzekaźnik owadów). W konsekwencji powoduje to u owadów nadmierne pobudzenie i drgawki. Do grupy tej nie należy żadna zarejestrowana w Polsce substancja czynna. Jest to ważna informacja w kontekście walki z krzyżową odpornością szkodników na szkodniki.

Do grupy tej należą metadiamidy (meta-diamides.) i izoksazoliny (isoxazolines). Wśród nich dotychczas były trzy substancje owadobójcze: broflanilid (meta-diamid), fluksametamid i izocykloseram ...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 21:27