Pierwszą z nowych substancji jest izoflualanam (ang. isoflualanam). Substancja ta zaliczana będzie prawdopodobnie do grupy 30. IRAC, czyli do izoksalinów (ang. isoxazoline). O ostatecznej klasyfikacji zdecyduje IRAC, czyli Insecticide Resistance Action Committee.
Substancja ta wykazuje działanie owadobójcze i przędziorkobójcze. W zależności od testów polowych zostanie ona zarejestrowana na konkretne grupy szkodników oraz rodzaje zastosowań – opryskiwanie zaprawianie, gazowanie itd.
Grupa 30 IRAC to substancje o stosunkowo nowym mechanizmie działania na owady. Definiuje się go jako wpływ na układ nerwowy owadów poprzez hamowanie przepływu impulsów przez kanał chlorkowy aktywowany przez GABA (główny neuroprzekaźnik owadów). W konsekwencji powoduje to u owadów nadmierne pobudzenie i drgawki. Do grupy tej nie należy żadna zarejestrowana w Polsce substancja czynna. Jest to ważna informacja w kontekście walki z krzyżową odpornością szkodników na szkodniki.
Do grupy tej należą metadiamidy (meta-diamides.) i izoksazoliny (isoxazolines). Wśród nich dotychczas były trzy substancje owadobójcze: broflanilid (meta-diamid), fluksametamid i izocykloseram ...