Podział na pory roku pod względem astronomicznym na północnej półkuli sprawia, że lato trwa 92–93 dni. Zaczyna się 21 czerwca (rzadziej 20 czerwca) (przesilenie letnie) i trwa do początku astronomicznej jesieni, tj. 22–23. września.
Nieco inaczej przedstawiają się te cykle pod względem fenologicznym – przyjęte na podstawie zachowania wskaźnikowych roślin. Według IMiGW daty początku wczesnej jesieni wyznaczane są na podstawie dojrzewania owoców leszczyny pospolitej, kasztanowca zwyczajnego oraz zakwitania wrzosu zwyczajnego. W ub.r. w niektórych miejscach Polski objawy te wystąpiły już w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia (patrz mapa – źródło: IMGW).
Obserwując w obecnym sezonie zachowanie się roślin uprawnych czy drzew krajobrazowych oraz uwzględniając bardzo ciepły kwiecień oraz występowanie od drugiej dekady maja niedoborów opadów, aż do suszy rolniczej włącznie w drugiej dekadzie sierpnia można z całą pewnością przyjąć, że mamy już w kraju fenologicznie wczesną jesień.
[bie]
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Już w sierpniu zaczyna się wczesna jesień
Zmiany fenologiczne – przyspieszenie faz rozwoju roślin, będące skutkiem ocieplania się klimatu, dostrzegamy już bezpośrednio w przyrodzie. Rzepaki w Wielkopolsce zakwitły w tym roku już w trzeciej dekadzie kwietnia, lipy nie kwitną w lipcu, lecz w czerwcu, a kasztanowce nie w porze matur, ale już w kwietniu. Zatem nie powinno dziwić, że wczesną jesień mamy już w sierpniu.