StoryEditor

Już w sierpniu zaczyna się wczesna jesień

Zmiany fenologiczne – przyspieszenie faz rozwoju roślin, będące skutkiem ocieplania się klimatu, dostrzegamy już bezpośrednio w przyrodzie. Rzepaki w Wielkopolsce zakwitły w tym roku już w trzeciej dekadzie kwietnia, lipy nie kwitną w lipcu, lecz w czerwcu, a kasztanowce nie w porze matur, ale już w kwietniu. Zatem nie powinno dziwić, że wczesną jesień mamy już w sierpniu.
14.08.2018., 15:08h
Podział na pory roku pod względem astronomicznym na północnej półkuli sprawia, że lato  trwa 92–93 dni. Zaczyna się 21 czerwca (rzadziej 20 czerwca) (przesilenie letnie) i trwa do początku astronomicznej jesieni, tj. 22–23. września.

Nieco inaczej przedstawiają się te cykle pod względem fenologicznym – przyjęte na podstawie zachowania wskaźnikowych roślin. Według IMiGW daty początku wczesnej jesieni wyznaczane są na podstawie dojrzewania owoców leszczyny pospolitej, kasztanowca zwyczajnego oraz zakwitania wrzosu zwyczajnego. W ub.r. w niektórych miejscach Polski objawy te wystąpiły już w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia (patrz mapa – źródło: IMGW).

Obserwując w obecnym sezonie zachowanie się roślin uprawnych czy drzew krajobrazowych oraz uwzględniając bardzo ciepły kwiecień oraz występowanie od drugiej dekady maja niedoborów opadów, aż do suszy rolniczej włącznie w drugiej dekadzie sierpnia można z całą pewnością przyjąć, że mamy już w kraju fenologicznie wczesną jesień.
[bie]
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 10:30