StoryEditor

Kiedy i jak pobierać próbki gleby na zawartość azotu?

Nasz Czytelnik zapytał, kiedy i w jaki sposób powinien pobrać próbki do badania gleby na zawartość azotu. Co zyskujemy dzięki takim badaniom i ile one kosztują?
20.01.2023., 15:01h

Ile azotu jest w glebie?

Kiedy i jak pobierać próbki gleby na zawartość azotu?

Zygmunt, województwo mazowieckie

Jak poprawnie zbadać glebę?

Jednym z elementów oszczędzania na nawożeniu azotowym jest analiza zasobności gleb w ten składnik przed ruszeniem wegetacji. Do celów nawozowych oznacza się głównie zawartość azotu azotanowego (N-NO3) i amonowego (N-NH4) w mg/kg s.m. gleby.

pobieranie próbek gleby

Aby precyzyjnie ustalić zawartość azotu w glebie zaleca się pobranie prób jeszcze przed ruszeniem wegetacji z warstwy 0–30 i 30–60 cm i zawiezienie ich tego samego dnia do laboratorium lub schłodzenie, a nawet zamrożenie. Po analizie następnego dnia tej samej próbki, która przebywała w cieple, wyniki mogą być zaniżone o połowę, co jest następstwem skumulowania tej ilości azotu przez uaktywnione bakterie.

Próbki gleby należy pobrać pod koniec zimy lub wczesną wiosną, gdy gleba zaczyna rozmarzać. Standardowo z powierzchni do 4 ha pobiera się laską glebową lub szpadlem jedną zbiorczą próbę, najpierw z warstwy 0 do 30 cm i z tego samego dołka 30–60 cm. Najlepiej zrobić co najmniej 5 nakłuć z reprezentatywnych miejsc pola. Objętość próbki to ok. 0,5 ...

Pozostało 28% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 07:45