StoryEditor

Kiedy można opryskiwać rzepak, aby nie wytruć pszczół?

Na profilach facebookowych w ostatni, długi weekend zawrzało. Chodzi o krytykę ochrony roślin. Być może niektórzy nowi mieszkańcy wsi mieli przy gorszej pogodzie więcej czasu na klikanie. Jednak główna przyczyna, to czas ochrony rzepaku i większa intensywność pracy opryskiwaczy na polach. Kiedy zatem chronić rzepak, aby nie stworzyć zagrożenia dla środowiska, pszczół i dla... wizerunku rolnictwa.
06.05.2019., 14:05h
We wspomniany długi weekend pojawiły się na Facebook‘u wpisy treści np.:
"UWAGA OPRYSKI Wykonywanie oprysków pól w godzinach od 6.00 do 18.00 zagrożone jest karą grzywny do 5.000,00 zł oraz pozbawieniem dopłat unijnych – Ustawa o środkach ochrony roślin Art. 76 ust. 1" (pisownia oryginalna)



Do Internetu obecnie wrzucić można wszystko – każdą rzecz prawdziwą i nieprawdziwą. Napisać można choćby, że za przejście dla pieszych na czerwonym świetle grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Dopóki ktoś mądry tego nie sprawdzi i nie zdementuje, taki przekaz często tkwi w Internecie i tworzy błędną opinię. Jak zatem jest naprawdę z opryskiwaniem (nie opryskami, jak pisze autor postu), pszczołami, terminami i karami?

Otóż wspomniany art. 76 ust. 1 zawiera rzeczywiście tzw. sankcje karne. Jest wymienionych 40 przypadków, za których popełnienie grozi kara grzywny. Nie jest łatwo znaleźć tam te, które dotyczą ochrony pszczół. Nie są one określone bezpośrednio. Jednak są, choć nie zawierają one podanych godzin i trzeba wyjaśnić o co chodzi.

Z czego może wynikać kara za opryskiwanie?


W przepisie tym jest punkt 19, który mówi: ...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 23:24