StoryEditor

Kiedy podawać wapno pogłównie w oziminach?

Czasami, czy to na skutek braku czasu czy zbyt późnego zorientowania się, że pole z oziminami wymaga podniesienia pH, rodzi się pytanie – czy i kiedy wapnować pogłównie?

20.10.2024., 16:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie wapno wybrać do nawożenia?
  • Opcje wapnowania upraw
  • Jakie są optymalne poziomy pH?
  • Ile wapna pogłównie?

Odpowiedź na to pytanie trzeba przedstawić w kilku opcjach w zależności od gleby i uprawianych gatunków. Na początek jednak trzeba jasno zauważyć, że żadna ze współczesnych metod wapnowania pogłównego nie jest idealna.

Odkwaszenie wymaga zmiany pH w profilu ukorzeniania roślin. Główna masa korzeni znajduje się w warstwie tzw. ornej, czyli 0-30 cm. Stosowanie wapna pogłównie, a zatem na powierzchni wpłynie na zmianę pH tylko na głębokości kilku centymetrów, czyli tyle, na ile wniknie zawiesina nawozu wapnującego.

Zobacz także: Wapno czy kreda – co lepsze? Ja nawozić tanio i skutecznie?

Szybkość przenikania zawiesiny węglanu wapnia w glebie, a konkretnie po hydrolizie węglanu wapnia na jony wapniowe i dwutlenek węgla nie jest duża. Jeśli mamy mokrą jesień jest to zaledwie 2-3 cm na miesiąc. Jeśli jest sucho to węglan wapnia pozostaje na wierzchu. Zamarznięta gleba zatrzymuje proces wnikania kationów wapniowych. Natomiast po roztopach śniegu wsiąkanie wody z jonami wapniowymi (i czasem magnezowymi) ulega przyspiesze...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. październik 2024 15:57