StoryEditor

Kiedy stosować mocznik z inhibitorem?

Kiedy trzeba zastosować mocznik stabilizowany w pierwszej wiosennej dawce pod zboża?

01.02.2025., 12:00h

Pierwsze wiosenne nawożenie

Wkrótce wiosna, a w polu zaczniemy ją od stosowania nawozów, także azotowych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że możliwe jest ich wcześniejsze zastosowanie, jeśli zostanie osiągnięty odpowiedni próg temperaturowy.

Zobacz także: Saletra czy saletrzak – co stosować na wiosnę?

Jest to termin, począwszy od 1 lutego, w którym każdego dnia, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura przekroczyła odpowiednio 3°C (dla upraw ozimych) lub 5°C (dla pozostałych upraw) na powierzchni 95% danego powiatu. Kryteria temperaturowe dla każdego powiatu można sprawdzić na stronie www.agrometeo.imgw.pl.

Jak działa mocznik stabilizowany?

Nawozem, który można zastosować na przedwiośniu jest chociażby mocznik stabilizowany. Zawiera on inhibitor ureazy. Gdy mocznik rozpuści się, to forma amidowa pod wpływem zawartego w glebie enzymu – ureazy – przemienia się w amoniak. Jest to gaz, który szybko się ulatnia. Część łączy się z wodą i powstaje forma amonowa, z niej azotynowa, a z tej azotanowa. Większość (75%) tego nawozu przejdzie w formę amonową w ciągu 4 dni przy 2°C, 2 dni przy 10°C i mniej niż 1 dzień przy 20°C, a w formę azotanową w 6 tygodni przy 5°C, w 4 tygodnie przy 8 i w tydzień przy 20°C. Takiemu mocznikowi z ureazą trzeba zatem dać czas na przemiany azotowe, zatem najbezpieczniej będzie podać taki nawóz ok. 2 tygodni wcześniej niż mocznik bez dodatku inhibitora (już niedostępny).

image

Pogotowie polowe: Jak dobrze pobrać próby na azot mineralny i obliczyć dawkę wiosenną azotu?

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. luty 2025 16:01