StoryEditor

Kolejny środek dla upraw małoobszarowych

O tym jak trudno dobierać skuteczne środki do ochrony upraw o mniejszym znaczeniu i uprawianych na niewielkich obszarach wiedza doskonale plantatorzy truskawek, malin i roślin sadowniczych. Z pomocą przychodzą im przepisy o rejestracji środków ochrony roślin dla upraw małoobszarowych.
06.06.2017., 13:06h

W skrócie rejestracja pestycydów dla upraw małoobszarowych przeprowadzana jest z inicjatywy rolników, organizacji zrzeszających plantatorów czy na wniosek związków producenckich. Producent środka musi wyrazić na to zgodę, ale nie ponosi odpowiedzialności za skuteczność. Jednak z reguły środki takie są skuteczne - gdyż istnieją wyniki badań wykonywanych poza procesem rejestracji potwierdzających ten fakt.

W ostaniem roku coraz częściej zdarzają się rejestracje środków ochrony roślin dla upraw małoobszarowych. Ścieżki do sukcesu zostały przetarte i organizacje rolników we współpracy z producentami środków rejestrują kolejne preparaty. Przykładem jest rejestracja fungicydu Heros 450 SC oferowany przez firmę Innvigo. Zawiera on pirymetanil (związek z grupy anilinopyrimidyn) w koncentracji 450 g/l. Fabryczna etykieta rejestracyjna zawiera możliwość jego stosowania w dawce 0,7-1 l/ha do ochrony jabłoni przed parchem. Do listy upraw zostały dopisane truskawka, malina i grusza.

Do ochrony truskawki przed szarą pleśnią  stosuje się go od początku fazy kwitnienia do dojrzałości owoców (BBCH 61-87). Maksymalna zalecana dawka jednorazowego stosowania to 1,66 l/ha, preparat można stosować nie częściej niż 2 razy w sezonie. W malinach stosuje się go w okresie największego zagrożenia chorobami tj. w pełni kwitnienia oraz po zbiorze owoców i wycięciu starych pędów (BBCH 65-87). Wykonując zabieg w tym terminie możemy zwalczać szarą pleśń oraz przypąkowe zamieranie pędów maliny. Tak jak w przypadku truskawki, maksymalna zalecana dawka jednorazowego stosowania Heros 450 SC wynosi 1,66 l/ha, preparat można stosować nie częściej niż 2 razy w sezonie. Natomiast w sadach gruszowych do zwalczania parcha gruszy fazy stosowania zamykają się w okresie od fazy widocznych pąków kwiatowych do końca fazy kwitnienia (BBCH 55-69). Stosuje się go zapobiegawczo co 7 dni w zależności od przebiegu pogody i sygnalizacji lub interwencyjnie do 72 godzin po infekcji. Maksymalna zalecana dawka jednorazowego stosowania to 1 l/ha nie częściej niż 2 razy w sezonie.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 01:24