StoryEditor

Komisja Europejska zatwierdzi glifosat do 2033 roku. Nie obędzie się jednak bez ograniczeń

Po głosowaniu w sprawie glifosatu przez państwa członkowskie UE bez jednoznacznego wyniku Komisja Europejska czuje się zmuszona do działania. Na czym stanęło w sprawie glifosatu?
Konstanty Kockerols
16.11.2023., 13:25h

Komisja Europejska, jak podaje topagrar.com przedłuży zatwierdzenie herbicydu glifosatu o kolejne dziesięć lat, do końca 2033 r. Najwyższy organ UE potwierdził to po głosowaniu państw członkowskich w czwartek rano. 

Państwa członkowskie nie znalazły ani większości kwalifikowanej za, ani przeciw proponowanemu przedłużeniu zatwierdzenia glifosatu, najpierw w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz Komisji Europejskiej (SCOPAFF), a następnie w czwartek w komitecie odwoławczym.

Obowiązek Komisji do podjęcia decyzji w sprawie glifosatu

Komisja wskazuje, że „jest teraz zobowiązana” do podjęcia decyzji. -Na podstawie szeroko zakrojonych ocen bezpieczeństwa przeprowadzonych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) wraz z państwami członkowskimi UE Komisja przedłuży teraz zezwolenie na glifosat na okres dziesięciu lat – Komisja kontynuował w oświadczeniu.

Władze planują jednak dalsze ograniczenie stosowania herbicydu. W szczególności dotyczy to zabiegów przed zbiorami zbóż, czyli osuszania/desykacji, a także „nowych środków ochrony organizmów niebędących przedmiotem zwalczania”.

Minister rolnictwa Özdemir „żałuje” decyzji Komisji

Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir „bardzo ubolewa” nad decyzją Komisji Europejskiej.

- Jeżeli uważają Państwo, że należy na to pozwolić ponownie, można było skrócić ten okres, znacznie bardziej restrykcyjnie. Dziesięć lat, nie uwzględnia wyniku głosowania – powiedział Özdemir podczas prezentacji organicznej strategii rządu federalnego w czwartek rano w Berlinie.

Niemcy się wstrzymują

Zachowania wyborcze państw członkowskich UE „w drugiej turze głosowania rozwinęły się silniej w naszą stronę” – stwierdził Özdemir. Niemcy wstrzymały się od głosu.

Według Özdemira jeszcze więcej krajów członkowskich udało się przekonać do wstrzymania się od głosu. Włochy przeszły od powiedzenia „tak” do wstrzymania się od głosu.

Stegemann: Özdemir musi unieważnić niemiecki zakaz stosowania glifosatu!

Rzecznik ds. polityki rolnej grupy parlamentarnej CDU/CSU Albert Stegemann zgadza się z decyzją Komisji Europejskiej:
- Nie ma prawie żadnego składnika aktywnego, który byłby intensywniej i wszechstronniej badany naukowo w Europie. Minister Özdemir do samego końca starał się wzbraniać przed naukowością. Strach przed naszymi miejskimi wyborcami był prawdopodobnie większy niż odpowiedzialna i oparta na wiedzy polityka - powiedział. 

Odnosząc się do zakazu stosowania glifosatu zawartego w rozporządzeniu w sprawie stosowania środków ochrony roślin, Stegemann żąda - Minister Özdemir jest obecnie proszony o poczynienie przygotowań prawnych, aby od 2024 r. glifosat mógł być również stosowany. 

Członek FDP Hocker: Özdemir musi wycofać zakaz

Dokładnie to samo powiedział partner Özdemira zajmujący się sygnalizacją świetlną, FDP, i jej rzecznik ds. polityki rolnej, dr. Stołek Gero.

- W interesie ochrony środowiska i gleby musi teraz istnieć możliwość profesjonalnego stosowania glifosatu. Aby to osiągnąć, wzywa się BMEL do wycofania zakazu stosowania zawartego w rozporządzeniu w sprawie stosowania środków ochrony roślin – powiedział w czwartek Hocker.

 

topagrar.com

Konstanty Kockerols

Fot: Bernat

Konstanty KockerolsKonstanty Kockerols
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 23:33