Grunty zostały podzielone na 4 kategorie. Im klasa niższa, tym ryzyko suszy większe. Widzimy to doskonale gdy przeglądamy tabelaryczną wersję raportu o suszy. Im niżej (kategoria wyższa), tym mniej jaskrawych kratek, które oznaczają zagrożenie wystąpienia suszy. Okazuje się jednak, że w wielu gospodarstwach gleby są zbyt mocne (wg systemu IUNG) i teoretycznie suszy nie powinno tam być!
Tymczasem na polach w łanie kukurydzy kolby są krótkie, niewykształcone, na jednej roślinie zamiast jednej mocnej kolby jest kilka małych, na kolbie jest tylko część ziarna zawiązana. Takie rośliny rokują plony na poziomie zaledwie 2-4 t/ha suchego ziarna. Jeżeli są na kiszonkę, to wartość paszy jest mierna, bo w jej składzie zamiast cennej energii ze skrobi jest dużo włókna.
Ale kukurydza to nie jedyny problem. Rolnicy mieli kłopoty z szacowaniem szkód w zbożach. Sypały one na poziomie 50% plonów z lat normalnych. Nie dotyczyło to tylko zbóż jarych, ale także ozimin. W efekcie wytycznych z ministerstwa w woj. opolskim komisje odmawiały wizyty na polach, których gleby są sklasyfikowane do wyższej kategorii, gdyż straszono je zarzutami prokuratorskimi. Za ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Komisje suszowe zagrożone prokuratorem
W całym kraju kończą się szacowania komisji suszowych. Zboża już ocenione a prace trwają jeszcze w buraku i kukurydzy. Niestety, duża grupa rolników czuje się skrzywdzona, bo choć system monitoringu widzi suszę w ich gminie, to jednak nie na ich polach. Tymczasem deszczu tam było jak na lekarstwo.