Zdaniem MRiRW wprowadzona resortowa zmiana wykluczy z takiego nazewnictwa dojrzałe ziemniaki sprowadzane od wielu lat na polski rynek z innych krajów i sprzedawane jako ziemniaki młode, podczas gdy takimi nie są.
Nazwa ziemniaki młode ma się odnosić wyłącznie do zebranych w sezonie, we wczesnym terminie, delikatnych ziemniaków, które przeznaczone są bezpośrednio po zbiorze do sprzedaży. Towar ten nie nadaje się bowiem do długotrwałego transportu, przechowania oraz łatwo wysycha.
W uzasadnieniu zmiany ministerstwo rolnictw przypomina, że w zależności od szerokości geograficznej, czyli kraju uprawy, ziemniaki dojrzewają szybciej niż w Polsce np. w Egipcie, Algierii, Maroku, Izraelu i na Cyprze. W południowej Europie zbiory również są wcześniejsze, np. w Hiszpanii, Grecji, czy we Włoszech.
Po wprowadzeniu zmian nazwa młode ziemianki powinna być stosowana jedynie do towaru spełniającego ww. kryteria. Do tej pory wielu klientów było wprowadzanych w błąd i za dojrzałe bulwy płacili cenę młodych ziemniaków. Znaczące straty ponosili też producenci wczesnego ziemniaka. Miejmy nadzieję, że planowana poprawka zostanie szybko zaakceptowana po środowiskowych, dwutygodniowych konsultacjach, z korzyścią zarówno dla klientów, jak i producentów.
[bie]
StoryEditor
Konsultacje dotyczące młodych ziemniaków
Resort rolnictwa przygotował i skierował do konsultacji rozporządzenie dotyczące młodych ziemniaków. Projekt zrównuje nazwy: ziemniak wczesny i ziemniak młody, by objąć je kontrolą i nadzorem zgodnie ze światowymi normami dla tego rodzaju płodów rolnych.