StoryEditor

Konsultacje nt. opracowania systemu ekologicznego doradztwa odmianowego (EDO)

Zapotrzebowanie na produkty ekologiczne w kraju wciąż rośnie, jednak ciągle jest niewielkie w porównaniu do rynków chociażby zachodniej Europy. Plany stworzenia ekologicznego doradztwa odmianowego mają służyć poprawie tej sytuacji.
25.06.2018., 11:06h
W siedzibie Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Wielkiej odbyło się spotkanie konsultacyjne związane z opracowaniem założeń systemu Ekologicznego Doradztwa Odmianowego (EDO). O potrzebie systemowego wsparcia tej branży świadczy np. fakt, że w Szwajcarii na osobę na żywność ekologiczna wydaje się rocznie średnio 234 €, a w Polsce 4 €.

W spotkaniu i w warsztatach uczestniczyli pracownicy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w tym specjaliści z punktów doświadczalnych prowadzących ekologiczne doświadczenia odmianowe oraz z centrali COBORU i stacji doświadczalnych oceny odmian wyznaczonych do prowadzenia badań dla potrzeb rolnictwa ekologicznego.

W pierwszym dniu spotkania w Słupi Wielkiej omówiono założenia i sprawy bieżące związane z realizacją wspólnych prac badawczych przez IUNG – PIB i COBORU, mających na celu wskazanie najlepszych odmian zbóż dla potrzeb rolnictwa ekologicznego. W drugim dniu odbyły się plenerowe demonstracje poletek z doświadczeniami o profilu ekologicznym.
Źródło:COBORU
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 04:12