Inspektorzy oddziałów granicznych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2023 roku poddali kontroli prawie 50 tysięcy przesyłek, jak zaznaczono w komunikacie, głównymi kierunkami importu były:
- Chiny,
- Indie,
- Ukraina,
- USA,
- Białoruś,
- Federacja Rosyjska.
- Udział importu z pozostałych krajów stanowił 14% i było to kilkadziesiąt państw z różnych rejonów świata, w tym m.in. Japonia, Indonezja, Mołdawia, Kazachstan – podaje PIORiN.
Co kontroluje PIORiN?
W polskich punktach wwozu do UE jednym z głównych towarów było drewno, natomiast sprawdzano również importowane świeże warzywa oraz owoce, które stanowiły ok. 7% przesyłek, poddanych kontroli fitosanitarnej.
428 przesyłek z zakazem wejścia do UE
W czasie kontroli granicznej, aż 428 przesyłek zostało uznanych za niespełniające wymagań fitosanitarnych ustanowionych przez Unie Europejską. Stwierdzono m.in. obecność agrofagów takich jak:
- żywe nicienie oraz żywe chrząszcze Sinoxylon sp. w opakowaniach drewnianych, pochodzących z Białorusi, Chin, Indii i Kazachstanu,
- a także wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (Tomato brown rugose fruit virus) w nasionach pomidora pochodzących z Indii.
Zobacz także: Szara strefa sadzeniaków - wysoki popyt i nieuczciwe oferty
Dodatkowo stwierdzono:
- brak lub sfałszowane świadectwa fitosanitarne,
- niedopełnienie przez importera wymogu rejestracji w systemie TRACES NT,
- zawartość w przesyłce towarów zakazanych w imporcie do Unii (np. ziemia, rośliny do sadzenia winorośli i in.),
- niezgodność opakowań drewnianych ze standardem ISPM 15.
Bernat Patrycja