StoryEditor

Kościerzyński Dzień Ziemniaka

Centralna Polska, chociaż w znacznej części z lekkimi, piaszczystymi glebami, jest ważnym rejonem produkcji ziemniaka, na którym działa ŁODR. Jego oddział z siedzibą w miejscowości Kościerzyn organizuje cyklicznie plenerowe imprezy Dni ziemniaka.
19.09.2022., 15:09h
Na spotkaniu 18 września zaprezentowano m.in. kolekcje 52 odmian ziemniaka z 6 hodowli oraz 12 odmian kukurydzy. W tym roku kościerzyński ośrodek założył także winnicę z 12 odmianami winogron, kilkunastoma odmianami minikiwi, derenia jadalnego i jagody kamczackiej.
Na targach zaprezentowanymi nowymi odmianami ziemniaka są np. średnio wczesna, jadalna Astana, typu B (HZ Zamarte), Marisol – bardzo wczesna, typu AB (HZPC), Mariola – średnio wczesna, typu B (Europlant), czy Lea – wczesna, typu AB (Solana Polska; patrz zdjęcia).




W grupie środków produkcji firma Flora Praszka oferowała nową zaprawę donasienną Coveron, do stosowania także w roślinach okopowych, w tym w ziemniaku. Stymulując rozwój systemu korzeniowego ma ona poprawiać wegetację roślin od wczesnych faz rozwoju oraz ograniczać skutki suszy. Z kolei stymulator Nanogro Aqua z firmy Agrarius ma zwiększyć krzewienie i kwitnienie roślin oraz rozwój korzeni. Jego zadaniem jest m.in. zwiększenie plonowania i polepszenie jakości płodów, a także wzrost odporności roślin przed suszą i mrozem.
W ofercie maszynowej firma Ropa przedstawiła natomiast dwurzędowy, ciągniony kombajn do ziemniaków Keiler II L (patrz zdjęcie). Jednym z jego wyróżników jest zasobnik przeładunkowy dostosowany do opróżniania w czasie jazdy oraz zwiększona pojemność zbiornika do 5,5 t. W modelu tym poprawiono także stabilność dzięki przesuwanemu torowi jazdy do 3,5 m. Rozwiązanie to pozwala także na wykopywane bulw z 3 m wysuniętą teleskopową osią.
Firma Sommar-bruk, wykonująca m.in. studnie głębinowe, pokazała specjalistyczny skaner wykonujący badanie gruntu na obecność wody. Może on sprawdzać jej zaleganie na głębokość 600 m, w odstępach na szerokość do kilkudziesięciu m od punktu pomiaru (patrz zdjęcie).
Prywatny wytwórca Julian Bazela (ZPM) oferował na targach maszynę do wysiewu poplonów i nawozów. Dzięki specjalnym rozwiązaniom może ona jednocześnie wysiewać poplony o bardzo zróżnicowanej MTZ, a granulowane nawozy w dawkach od 15 do ponad 200 kg/ha (patrz zdjęcie).

W ofercie sprzętowej znalazła się również deszczownia szpulowa Julia od polskiego producenta. Wytwórca może dostarczyć to urządzenie o kilku średnicach i długości węża do 560 m.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 14:46