StoryEditor

Łatwe zarządzanie produkcją roślinną - ewidencja nawożenia i ochrony roślin

W większych gospodarstwach coraz popularniejsze stają się aplikacje umożliwiające prowadzenie ewidencji nawożenia czy ochrony roślin. Jednym z nich jest Agrinavia, oferująca wiele praktycznych modułów.

03.12.2024., 08:00h

Czym jest i do czego służy Agrinavia?

Agrinavia to program, który pomaga w prowadzeniu gospodarstwa zgodnie z polskimi przepisami. Służy do rejestracji zabiegów, ich analizy technologicznej i ekonomicznej, tworzenia raportów dla jednostek kontrolnych, ale jest także bazą rolnictwa precyzyjnego. Przy okazji wprowadzania zabiegów program tworzy potrzebne raporty i samodzielnie zamieszcza niezbędne dane. Program Agrinavia zbudowany jest w systemie modułowym, dzięki czemu każdy może wybrać potrzebne komponenty. Wykorzystuje wiele naszych autorskich rozwiązań, wynikających z 36 lat doświadczeń codziennej pracy. Program cały czas jest przez nas rozwijany. Zdaniem naszych klientów program połączony jest także ze świetnym wsparciem.

image
Radosław Ryder Agrinavia
FOTO:

Jakiego rodzaju raporty może tworzyć aplikacja?

Standardowe raporty technologiczne i ekonomiczne, ale również specjalistyczne, uregulowane w polskich normach, np. m.in.

  • dla PIORiN – zabiegi chemiczne,
  • WIOŚ – dotyczące nawożenia,
  • ARiMR – raport zabiegów agrotechnicznych czy notatnik integrowanej produkcji,
  • dla ubezpieczalni – działek ewidencyjnych i wiele innych.

Użytkownicy zyskują mnóstwo czasu, bo program robi to za nich. Cały czas rozwijamy dodatkowe możliwości i potrzeby.

Jak w aplikacji wygląda moduł zarządzający zabiegami chemicznymi?

Poświęciliśmy mu dużo czasu. To nasza duma. Bazę środków aktualizujemy za każdym razem w powiązaniu z ministerstwem. Moduł kompleksowo sprawdza poprawność zabiegu już przed jego wykonaniem: rejestrację środka, dawkę, liczbę zabiegów w sezonie, okres karencji, okres stosowania, daje dostęp do etykiet ze strony ministerstwa. Dodatkowo zawiera ważne informacje dotyczące środka. Po wprowadzeniu modułu integrowanej produkcji będzie też sprawdzać zgodność z tymi zasadami. Bardzo ułatwia decyzję o zabiegu, a przede wszystkim pozwala uniknąć błędów w ochronie. Rolnik otrzymuje gotowy raport zabiegów chemicznych, z uzupełnionymi niezbędnymi informacjami wynikającymi z przepisów o ochronie roślin.

Czy aplikacja może współpracować z innymi programami dostępnymi na rynku?

Tak. Mamy specjalne moduły współpracy z JD Operation Center, Claas Connect (wcześniej z Telematics), Trimble, a teraz przygotowujemy współpracę z AgriRouterem i stacjami pogodowymi. Ponadto mamy specjalny system raportowania do systemów księgowych czy systemów kalkulacji emisji CO2.

Jak w programie rozwiązana jest kwestia planów nawozowych?

Program ma wbudowany kalkulator nawozowy bazujący na polskich normach. Analizuje badania analiz gleby, potrzeby rośliny uprawianej, przewidywany plon, rodzaj gleby, przedplony, resztki pożniwne i na tej podstawie kalkuluje zapotrzebowanie dla każdego pola. Dzięki naszej bazie nawozów sprawnie można zaplanować cały sezon, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również szybko go zmodyfikować. Jesteśmy też w trakcie przygotowania specjalnego modułu wapnowania.

Czy narzędzie może tworzyć mapy aplikacji i na jakiej podstawie?

Tak. Mamy dwa sposoby. Jeden bazuje na mapach analiz gleby, drugi na zdjęciach satelitarnych NDVI. Obydwa tworzą mapy aplikacji w różnych formatach. Nasz CropManager bazuje na NDVI, jednak zawiera unikatowe funkcje. Jest np. połączony m.in. z planem nawozowym, dzięki czemu może stworzyć mapy aplikacji jednocześnie dla wielu pól, wykorzystując skalkulowane już wcześniej średnie dawki na ha. Sprawnie i przyjemnie.

W jaki sposób aplikacja wykorzystuje wyniki analizy gleby?

Analizy gleby wykorzystywane są w planach nawozowych, do tworzenia map aplikacji, ale także można je wyświetlić na smartfonie lub tablecie i używając funkcji lokalizacji sprawdzać i porównywać z aktualnym stanem roślin na polu. Jest to unikatowa funkcja dostępna tylko w Agrinavii, pozwalająca na bezpośrednie porównanie stanu rośliny ze stanem gleby.

image
FOTO:
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. styczeń 2025 04:33