StoryEditor

Litwa ogłasza sytuację nadzwyczajną w związku z suszą

Rząd litewski ogłosił w środę ogólnokrajowy stan wyjątkowy w związku z suszą, która nawiedziła ten kraj. Decyzja ma na celu wynegocjowanie w UE pomocy dla poszkodowanych rolnikom w tym kraju i uniknięcie unijnych sankcji.
06.07.2018., 13:07h
Decyzja rządu ma na celu udzielenie pomocy rolnikom, którzy doświadczyli zniszczeń upraw na skutek przedłużającej się suszy. – Proponujemy też, aby każdy kto stracił z powodu suszy plony mógł uniknąć sankcji ze strony Komisji Europejskiej za niewywiązywanie się z obowiązków związanych z dopłatami UE. Chcemy ponadto, by każdy rolnik mógł zwrócić się do swoich kontrahentów zarówno na Litwie jak i za granicą z apelem, że wystąpiła siła wyższa – powiedział litewski minister rolnictwa Giedrius Surplys na środowym posiedzeniu rządu.

Litewskie ministerstwo rolnictwa szacuje, że może dojść do utraty od 15 do nawet 50% upraw. Nastąpią straty zarówno w sektorze mleczarskim, jak i mięsnym. Pod koniec roku urząd będzie miał ostateczną wiedzę, ile i jakie plony utracili litewscy rolnicy. – Ogólnokrajowa, ekstremalna sytuacja klęskowa pomogłaby również krajowi negocjować z KE ulgę w zakresie wymogów środowiskowych – dodał na spotkaniu Minister.

Z kolei Ausrys Macijauskas, prezes Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Zboża uważa, że ogólnokrajowy stan wyjątkowy pozwala rolnikom na stosowanie klauzul siły wyższej w umowach z partnerami. – Status ten pozwala rolnikom uniknąć dodatkowych strat spowodowanych sankcjami lub karami. Wielu rolników ma umowy z bankami i nabywcami produktów. Ochroni także tych, którzy wykorzystują środki z unijnych projektów wsparcia – powiedział Macijauskas.

Już drugi rok z rzędu litewscy rolnicy ucierpieli z powodu złych warunków pogodowych. W październiku ub.r. rząd ogłosił ogólnokrajową sytuację nadzwyczajną z powodu ulewnych deszczy, które spowodowały straty dziesiątek milionów euro dla rolników w tym kraju. Wyjątkowo obfite opady deszczu z latem ubiegłego roku zniszczyły zbiory w wielu częściach kraju lub prawie uniemożliwiły wielu rolnikom zebranie plonów i przygotowanie pól do następnych zbiorów.
Źródło: www.baltic-course.com
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 08:28