StoryEditor

Marzec – miesiąc nieprzychylny dla rolnictwa

Mamy już początek drugiej dekady kwietnia, ale warto zapoznać się z raportem, co nabroił w rolnictwie marzec, gdyż jego skutki będą odczuwalne jeszcze długi czas.
12.04.2022., 14:04h
Pod względem opadowym marzec był miesiącem skrajnie suchym na większości obszaru kraju. Na wielu posterunkach meteorologicznych Polski północnej i środkowej nie odnotowano żadnego dnia z opadem, a na wielu innych tylko 2–3 dni. Zdarzało się, że były to wielkości po 0,0 mm, co w sumie miesięcznej również dało wielkość 0,0 mm. 
Opad 0,0 mm oznacza, że wystąpiły śladowe opady, ale w skali niemierzalnej, natomiast mogły mieć znaczenie np. na skuteczność, czy fitotoksyczność zabiegu, który nastąpił na zwilżone, zamiast suche liście.
Uprzywilejowane południe kraju
Niewielkie sumy opadów odnotowano na południu kraju, tj. w woj. opolskim, śląski, czy małopolskim. Z kolei jedynym województwem, w którym opady były nieznacznie niższe od średniej z wielolecia, było podkarpackie. W prawie połowie stacji synoptycznych sumy opadów w marcu były najniższe od 1966 r. (patrz mapa; źródło: IMGW)
W marcu na skutek braku opadów i wysokiego usłonecznienia oraz częstych silnych wiatrów, wilgotność wierzchniej warstwie gleby zaczęła szybko spadać. Szczególnie w województwie lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim obniżył...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 00:26