StoryEditor

Międzyplony przeciwko chwastom - Olejarka abisyńska

Czym charakteryzuje się Olejarka abisyńska? Jakie znaczenie ma stosowanie jej w międzyplonie?

21.10.2024., 10:26h

Kiedy wysiewamy olejarkę w międzyplonie?

Olejarka abisyńska (Guizotia abyssinica) to roślina, która od kilkunastu lat pojawia się w różnych zaleceniach do międzyplonów, ale mało kto wie coś więcej o tym gatunku.

To gatunek z rodziny astrowatych, który czasem z niemiecka nazywany jest ramtilem. W międzyplonie powinna być wysiewana nie później niż 10 sierpnia, gdyż zbyt późny siew nie pozwoli na wytworzenie masy zielonej. Wysiana wcześniej zakwita i raczej nie tworzy płodnych nasion.

Zobacz także: Jak dzięki przymrozkom i gatunkom międzyplonowym ożywić glebę?

Pochodzi z ciepłego klimatu i jest wrażliwa na mróz, zatem nie stwarza ryzyka przetrwania do wiosny. Ponieważ jest jednym z pierwszych wymarzających gatunków międzyplonowych, jej opadłe liście stanowią pierwszy pokarm dla dżdżownic. Jest tolerancyjna na suszę (po skiełkowaniu) i upały. Ma pędy wypełnione miękiszem powietrznym (aerenchymą) i po wymieszaniu z glebą napowietrza ją, zwłaszcza podmokłą.

image

Kiedy podawać wapno pogłównie w oziminach?

Nasiona olejarki abisyńskiej kiełkują szybko, ale później rośnie stosunkowo wolno. Po ok. 3 tygodniach od kiełkowania znowu przyspiesza i tworzy bujną masę zieloną. Główna masa korzeniowa powstaje płytko. Utrudnia to kiełkowanie chwastów. Jest spokrewniona ze słonecznikiem oraz takimi warzywami, jak sałata, cykoria czy skorzonera, co może być pomostem dla grzybów chorobotwórczych Sclerotinia sp. i Rhizoctonia sp.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:47