Program pilotażowy jest wspólnym wysiłkiem kilku podmiotów, m.in. USDA i Inspekcji Zdrowia Roślin i Zwierząt (APHIS). David Herring, przewodniczący Krajowej Rady Producentów Wieprzowiny (NPPC) i producent wieprzowiny z Lillington w Północnej Karolinie, wydał w tej sprawie następujące oświadczenie:
– Dziękujemy Departamentowi Rolnictwa za wdrożenie tego ważnego programu ustawy rolnej w celu zmniejszenia populacji dzików. Dziki są trudne do opanowania, zwłaszcza w pobliżu prowadzonej produkcji krajowej. Najbardziej poważnie jesteśmy zaniepokojeni rozprzestrzenianiem się chorób przenoszonych przez dzikie świnie, w tym afrykańskiego pomoru świń (ASF), choroby zwierzęcej dotykającej tylko świnie i nie stwarzającej zagrożenia dla zdrowia ludzi i bezpieczeństwa żywności. Podczas gdy ogniska ASF nadal występują w całych Chinach i innych częściach Azji, w Stanach Zjednoczonych nie odnotowano żadnych przypadków. Bez dostępnych szczepień, profilaktyka jest naszą jedyną obroną i dlatego ten program jest tak ważny.
Ten program pilotażowy był jednym z głównych priorytetów NPPC w projekcie ustawy rolnej na 2018r. USDA szacuje, że w co najmniej 39 stanach żyje pięć milionów dzików. Koszt ich kontroli i wysokość szkód, jakie wyrządzają, wynosi około 1,5 miliarda dolarów każdego roku.
NPPC nadal opowiada się za wdrożeniem innych przepisów ustawy rolnej, w tym za realizacją zamiaru Kongresu dotyczącego nabycia wystarczających ilości szczepionek przeciwko pryszczycy.
jd, źródło: USDA, fot. Shutterstock
StoryEditor
Miliony na walkę z dzikami
Departament Rolnictwa USA (USDA) 20 lipca 2019r. ogłosił, że oferuje 75 milionów dolarów w ramach ustawy rolnej z 2018 r. na zwalczanie i kontrolę dzików.