StoryEditor

Monitoring suszy rolniczej, raport nr 7

IUNG – PIB w Puławach opracował wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.
07.08.2015., 16:08h

W siódmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2015 r., IUNG nie stwierdza zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości KBW, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże dla w/w upraw wyższe od wartości krytycznych.
Od 1 czerwca do 31 lipca 2015 r. obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest Lubelszczyzna, a zwłaszcza jej północne rejony. Na tym terenie notowany jest niedobór wody wynoszący od –180 do –199 mm. Bardzo niskie wartości współczynnika występowały również w południu województwa mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego. Wartości KBW wynosiły tam od –160 do –179 mm. Niskie wartości w dalszym ciągu występowały we wschodniej części województwa łódzkiego oraz w północnych rejonach woj. mazowieckiego i podlaskiego wynosiły od –150 do –169 mm. W obecnym okresie do obszarów o dużym niedoborze wody należą również północne rejony woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Źródło: IUNG
bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:01