StoryEditor

Muchówki infekują pszczołom wirusy

Od dłuższego już czasu toczy się batalia o zdrowie pszczół, a w ostatnich latach nabrała ona szczególnego znaczenia. W UE wycofano w rzepaku zaprawy zawierające neonikotynoidy, jako potencjalni sprawcy wymierania tych pożytecznych owadów. Czy to właściwa decyzja?
14.03.2018., 19:03h
Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma do tej pory, nawet wśród zagranicznych ekspertów, czy jednostek naukowych. Ustalono natomiast kolejne, pośrednie źródło chorób pszczół. Jak informuje pismo „Biology Letters”, muchówki z rodziny bzygowatych (Syrphidae) są nosicielami wirusów infekujących pszczoły. Skutkiem zarażenia owadów chorobotwórczym wirusem jest m.in. deformacja skrzydeł, co może okazać się śmiertelne dla zapylaczy.

Ze względu na ubarwienie i wielkość muchówki te są podobne do pszczół i os. Prawdopodobnie nabywają pszczele wirusy, zbierając nektar z tych samych kwiatów co pszczoły. Naukowcy z Royal Holloway, Uniwersytetów: Londyńskiego, Oxfordzkiego i Cornell wykazali obecność wirusów trzech chorób pszczół u dwóch gatunków muchówek odwiedzających te same gatunki roślin. Nie stwierdzili natomiast, czy wirusy szkodzą samym bzygowatym.

Pszczoły oraz inne owady zapylające mają duże globalne znaczenie w produkcji żywności. Od kilkudziesięciu lat ich liczebność jednak spada. m.in. z powodu niszczenia naturalnego środowiska, różnych chorób oraz niewłaściwie stosowanych pestycydów.
Źródło: PAP
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. grudzień 2024 08:29