Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma do tej pory, nawet wśród zagranicznych ekspertów, czy jednostek naukowych. Ustalono natomiast kolejne, pośrednie źródło chorób pszczół. Jak informuje pismo „Biology Letters”, muchówki z rodziny bzygowatych (Syrphidae) są nosicielami wirusów infekujących pszczoły. Skutkiem zarażenia owadów chorobotwórczym wirusem jest m.in. deformacja skrzydeł, co może okazać się śmiertelne dla zapylaczy.
Ze względu na ubarwienie i wielkość muchówki te są podobne do pszczół i os. Prawdopodobnie nabywają pszczele wirusy, zbierając nektar z tych samych kwiatów co pszczoły. Naukowcy z Royal Holloway, Uniwersytetów: Londyńskiego, Oxfordzkiego i Cornell wykazali obecność wirusów trzech chorób pszczół u dwóch gatunków muchówek odwiedzających te same gatunki roślin. Nie stwierdzili natomiast, czy wirusy szkodzą samym bzygowatym.
Pszczoły oraz inne owady zapylające mają duże globalne znaczenie w produkcji żywności. Od kilkudziesięciu lat ich liczebność jednak spada. m.in. z powodu niszczenia naturalnego środowiska, różnych chorób oraz niewłaściwie stosowanych pestycydów.
Źródło: PAP
[bie]
StoryEditor
Muchówki infekują pszczołom wirusy
Od dłuższego już czasu toczy się batalia o zdrowie pszczół, a w ostatnich latach nabrała ona szczególnego znaczenia. W UE wycofano w rzepaku zaprawy zawierające neonikotynoidy, jako potencjalni sprawcy wymierania tych pożytecznych owadów. Czy to właściwa decyzja?