– Jeden z efektów działania środka jest tzw. efekt zieloności, lecz jest to efekt lepszej kondycji zdrowotnej, która nie opóźnia terminu zbioru zbóż – podkreślił Łukasz Bojkowski, ekspert firmy Syngenta. Kolejną ważną cechą preparatu jest równomierne rozłożenie substancji aktywnej (Solatenolu) w blaszce liściowej, co pozwala efektywniej chroni rośliny przed wybranymi patogenami. – Zaletą fungicydu jest także dłuższy czas działanie w porównaniu do preparatów konkurencyjnych. Po około 60 dniach zachowuje jeszcze niemal 70-procentową skuteczność zwalczania patogenów – dodał prelegent.
Stosowanie fungicydu musi być jednak dla rolnika opłacalne. Jak wykazują firmowe badania przyrost plonu pszenicy w porównaniu di innych środków wynosi 4,7 dt/ha, co w przeliczeniu na hektar daje wartość 320 zł.
Jeszcze lepsze efekty uzyskuje się przy porównaniu efektywności działania preparaty z kwaterą kontrolna (nie chronioną). W tym przypadku efekty ekonomiczne to odpowiednio większy plon o ponad 30 dt/ha, a wyrażony w złotówkach – 2100 zł/ha.
Należy ponadto zaznaczyć, że forma Elatus Plus będzie oferowana przez firmę tylko pakietach handlowych, nie w wersji solo.
[bie]
StoryEditor
Na seminarium także o zdrowiu zbóż
Wyłączny partner naszego seminarium uprawowego, firma Syngenta zaprezentowała na spotkaniu swój najnowszy produkt – fungicyd zbożowy Elatus w dwóch postaciach, tj. Elatus Era i Elatus Plus.