StoryEditor

Na wagary z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu

Dzień wagarowicza - nowa... świecka tradycja. Zamiast nad jezioro czy rzekę, warto spędzić ten dzień w gronie kolegów łącząc przyjemne z pożytecznym. Już po raz trzeci na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu pierwszy dzień wiosny został uczczony bardzo przyrodniczo. Na Wagary z Przyrodą do Biocentrum przyjechało prawie 600 uczniów z kilkunastu szkół z województwa wielkopolskiego. 
21.03.2019., 15:03h

Na terenie Biocentrum UP Poznań dla młodzieży przygotowanych zostało wiele atrakcji, m.in. stacje z eksperymentami, doświadczeniami naukowymi oraz prezentacje multimedialne przygotowane przez pracowników UP przedstawiające tajniki bioinżynierii. Oto najciekawsze z nich. 

Czy rośliny odczuwają stres?

Wagarująca młodzież została zapoznana z zagadnieniem dotyczącym stresu. Jednakże nikt nie straszył uczniów klasówką. Nikt nie zapowiedział wywiadówki ani konieczności występu publicznego. Chodziło o stres u roślin. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się i przekonać, że rośliny reagują na wiele bodźców pochodzących z otoczenia: zarówno te dobre, wpływające korzystnie na ich wzrost i rozwój, a także złe, które działające na nie negatywnie. W ramach warsztatów okrutni naukowcy znęcali się nad roślinami, a tak naprawdę... uczniowie mogli skorzystać z okazji i zajrzeć w głąb rośliny, która była podana czynnikom stresowym. 

Szukać igły w stogu siana, czyli metoda Western blot

Uczniowie szkół średnich mieli także okazję zapoznać się etapami wykrywania białek metodą Western blot. Cała procedura polega na: przygotowaniu próbek białka i jego oczyszczeniu, następnie poddaniu próbek tzw. elektroforezie na żelu poliakrylamidowym, w skrócie mówiąc rozdzielenie białek według ich masy, które mają postać prążków. Kolejno należy rozdzielone białka przenieść z żelu na membranę a potem dodaje się przeciwciała. Ostatnim etapem jest detekcja, czyli najprościej mówiąc wykrycie danego czynnika. Dla wielu przyszłych adeptów nauki były to trudne zagadnienia, ale w bardzo przystępny sposób zostały przedstawione i omówione przez pracowników Katedry Biotechnologii. 

Sztuczna inteligencja wokół nas

Dla młodzieży XXI wieku smartfony, najnowsze modele komputerów czy samochodów to nic nadzwyczajnego, bo każdy z nich posługuje się tymi urządzeniami na co dzień. Podczas spotkania uczniowie szkół średnich mieli okazję dowiedzieć się, że sztuczna inteligencja to nie tylko komórka, laptop ale także nowoczesny sprzęt rolniczy. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w przypadku rozpoznawania obrazów, w ocenie jakości produktów rolnych. Dzięki sztucznej inteligencji można precyzyjnie dokonywać oprysków, a od niedawna zastąpić pracę rąk ludzkich odpowiednio zaprogramowana maszyną, np. w zbieraniu różnego rodzaju płodów rolnych. 

Park maszyn

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stanowiska prezentujące sprzęt rolniczy wykorzystywany w różnego rodzaju pracach polowych. Pracownicy z Instytutu Inżynierii Biosystemów przedstawili wyluzowanej młodzieży zagadnienia dotyczące nowoczesne techniki rolniczej. Młodzi adepci mieli okazję także zobaczyć specjalny kombajn zbożowy wyposażony w spektrometr, który mierzy zawartość białka w zbieranym ziarnie zbóż. Była to także dobra okazja aby wsiąść do maszyny i poczuć się jak prawdziwy operator. 

Wagary z Przyrodą to także wiele innych ciekawych prezentacji i stoisk interaktywnych m.in.  prąd ze słońca, czyli instalacje fotowoltaiczne, produkcja zielonego węgla, roślinne kultury in vitro, magia ciekłego azotu. 

To kolejne już spotkanie organizowane przez Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii UP w Poznaniu ma na celu zachęcenie młodzieży ze szkół średnich do podjęcia dalszej nauki właśnie na tym wydziale. Każdy znajdzie coś dla siebie spośród kierunków oferowanych przez wydział:

– Rolnictwo,

– Inżynieria rolnicza,

– Biotechnologia,

– Ekoenergetyka,

– Ochrona środowiska,

– Informatyka i Agroinżynieria.

Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii promowali pracownicy naukowi, studenci i absolwenci uczelni. Dużym wsparciem dla przedsięwzięcia były firmy, które zaprezentowały przybyłym na Wagary uczniom specjalistyczny sprzęt rolniczy. 

Fot i tekst: Karolina Krompaszczyk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 11:06