StoryEditor

Nadciąga fala zakazów stosowania środków ochrony roślin. Która substancja czynna jest zagrożona?

BVL spodziewa się, że kwas trifluorooctowy zostanie sklasyfikowany jako „toksyczny dla reprodukcji”. Konsekwencją mogą być zmiany w zezwoleniach, a nawet zakazy dotyczące środków ochrony roślin.

Mark Stelzer
21.10.2024., 12:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Kolejne herbicydy na liście do usunięcia z użytkowania
  • Rygorystyczne wartości graniczne
  • Kiedy wycofają kolejne środki ochrony roślin?

Wiele środków ochrony roślin może zostać objęte zakazem stosowania, jeżeli w swoim składzie posiada substancje czynne, które uwalniają do środowiska substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS).

Kolejne herbicydy na liście do usunięcia z użytkowania

Substancja kwas trifluorooctowy (TFA) należąca do grupy PFAS jest podejrzewana o szkodliwość dla zdrowia człowieka. TFA z kolei jest produktem rozkładu wielu aktywnych składników pestycydów, stosowanych głównie w herbicydach i środkach grzybobójczych.

Zobacz także: Wycofanie chloropiryfosu, dikwatu i mankozebu - producenci ziemniaka mają coraz mniej substancji do wyboru

Tłem jest wniosek, który Niemcy złożyły do ​​Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) wiosną 2024 r. Stanowi ona, że ​​TFA zalicza się do substancji działających szkodliwie na rozrodczość w kategorii 1b, czyli jako substancję „prawdopodobnie działającą szkodliwie na rozrodczość u ludzi”.

Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL), który jest odpowiedzialn...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mark StelzerMark Stelzer
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 18:38