Cała Europa została dotknięta poważną suszą, której skali nikt nie pamięta. Widzimy, jak niegdyś potężne rzeki zamieniają się w niewielkie potoki. To może mieć dramatyczne konsekwencje dla przemysłu, transportu towarowego, produkcji energetycznej, rolniczej i żywnościowej. I to wtedy, gdy świat przeżywa już przeżywa poważny kryzys żywnościowy wynikający m. in. z wojny Rosji z Ukrainą.
Z powodu ocieplającego się klimatu w ostatnich latach doświadczamy wyjątkowo suchych zim i wiosen, którym towarzyszyły rekordowe letnie temperatury i okresowe fale upałów. To spowodowało, że główne drogi wodne Europy nie uzupełniały się z opadów atmosferycznych i coraz częściej przegrzewały.
Rzeki wysychają
Najdłuższa rzeka Francji – Loara – która jest słynna ze swoich krajobrazów oraz ponad 300 zamków lokowanych wzdłuż jej brzegów - wysycha. Rzeka Ren, przepływająca przez 6 krajów europejskich, staje się nieprzejezdna dla barek przez bardzo niski poziom wody.
before and after “The River Loire”???????? #loire #ClimateEmergency pic.twitter.com/xypgiwXj5W
— Mohnnad Alogaily (@MohnnadAlogaily) August 13, 2022
Tymczasem rząd Francji zwołuje sztab kryzysowy dla kontrolowania sytuacji – francuskie rzeki wykorzystywane są do chłodzenia elektrowni jądrowych wytwarzających 70% energii elektrycznej w kraju.
W europejskich rzekach zauważono "kamienie głodu"
Tak zwane „kamienie głodu" zauważono w odcinkach holenderskich, niemieckich i czeskich rzek, gdzie poziom wody spadł do rekordowo niskich wskaźników. Te kamienia były wykorzystywane w minionych stuleciach dla oznaczania krytycznie niskiego poziomu wody.
Na przykład, ze względu na krytycznie niski poziom wody w Łabie, ponownie pojawiły się kamienie ostrzegające o susze. Na „kamieniu głodu” jest napis – „Jeśli mnie zobaczysz, płacz.
If you see me, then cry" is a phrase engraved since 1616 on one of the stones placed on the #Elbe River, which passes through the #Czech Republic and #Germany warning of the danger of drought. pic.twitter.com/Hcr7WyasZX
— خالد اسكيف (@khalediskef) August 15, 2022
Włoscy rolnicy stracą plony znajdujące się w dolinach rzeki
Poziom wody we włoskiej rzece Pad, dolina której stanowi około 30-40% włoskiej produkcji rolnej, zmniejszył jest o 2 metry poniżej normy. Włoscy producenci ryżu już ostrzegają o stratach plonów do 60%, ze względu na wysychające pola ryżowe. Co więcej, bariera „antysolna” na delcie Padu nie zatrzymuje morskich wód z powodu niskiego przepływu rzeki, co dodatkowo pogarsza jakość pól ryżowych oraz plonów.
La #barriera anti-sale di #SantaGiulia sul #Delta del #fiumePo non ferma l‘avanzata del mare per le basse portate del #fiume.
The Santa Giulia salt barrier on the #RiverPo can‘t stop the advance of the #sea due to low #river flows#siccità #drought #climatechange #clima #crisi pic.twitter.com/VucjApaZlQ — Michele Lapini (@MicheleLapini) July 13, 2022
A Serbia, Rumunia i Bułgaria zostały zmuszone do pogłębiania kanałów Dunaju o łącznej długości 2,85 tysięcy kilometrów, ponieważ ruch towarowy został poważnie zakłócony
Ponad 60% gruntów europejskich dotkniętych suszą
Według danych Europejskiego Obserwatorium Suszy 64% gruntów w UE i Wielkiej Brytanii jest obecnie narażonych na suszę. Jak twierdzą eksperci 47% gruntów w Europie ma niedobór wilgoci w glebie. Tymczasem kolejne 17% gleb znajduje się w warunkach alarmowych, gdzie roślinność jest pod wpływem stresu. Nawiasem mówiąc, powierzchnia terytorium objętego suszą w Europie jest równa łącznej powierzchni największych Stanów USA, np. Alaska, Teksas i Kalifornia.
Należy zauważyć, że najwyższy poziom zagrożenia suszą odnotowano w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, na Węgrzech i w Rumunii.
Z kolei agencja monitorująca klimat Komisji Europejskiej przewiduje spadek produkcji kukurydzy na ziarno, słonecznika i soi w Unii Europejskiej o 8-9% z powodu upałów i suszy.
Zatem suche warunki z poprzednich miesięcy w połączeniu z wysokimi temperaturami i niskimi opadami deszczu, które zaobserwowano w wielu regionach w lipcu bieżącego roku, mogą mieć niekorzystny wpływ na produkcję rolną na Starym Kontynencie.
mk
Fot. Pixabay