StoryEditor

Nawadnianie odsalaną wodą

Odsalanie wody morskiej, by wykorzystać ją do nawadniania upraw to nie najnowszy pomysł. Nie został on jednak jeszcze wprowadzony w praktykę na szerszą skalę.
04.11.2019., 14:11h
Przed taką szansą stoją palestyńscy rolnicy. W rejonie ich gospodarowania brak wody nie jest niczym nowym, ale bardzo uciążliwym. Z pomocą przybywają im naukowcy z Birmingham w Wielkiej Brytanii. Palestyńscy rolnicy mają bowiem pod dostatkiem wody morskiej z Morza Śródziemnego, z którego mogą skorzystać.

Projekt odsalania wody morskiej polega na wykorzystaniu urządzenia, które na zasadzie odwróconej osmozy odzyskuje do 80% wody słodkiej z wody morskiej. Całe przedsięwzięcie prowadzone testowane jest w Wielkiej Brytanii oraz Izraelu, a jego lider, profesor Philip Davies z Uniwersytetu w Birmingham podkreśla, że dla palestyńskich rolników woda stała się już problemem politycznym, bo w regionie obowiązują ograniczenia w dostępie do wód gruntowych, które można by wykorzystać do nawadniania upraw. Stąd bardzo poważnie podchodzi się do projektu odsalania wody. Proces ten może być bardzo kosztowny, jeśli korzysta się z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych. Dlatego też projekt Uniwersytetu Birmingham zakłada wykorzystanie energii słonecznej.

Jeśli przedsięwzięcie sprawdzi się w Dolinie Jordanu – terenie o nieustających napięciach politycznych – to naukowcy będą je wprowadzać także w innych rejonach świata, gdzie już obserwuje się brak wody słodkiej z przeznaczeniem dla rolnictwa.

jd, fot. Daleszyński, źródło: Uniwersytet Birmingham
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 01:22