StoryEditor

Nawóz organiczny z osadów ściekowych

Osady ściekowe mogą być bezpiecznym nawozem, m.in. na uprawach roślinnych lub stanowić materiał poprawiający żyzność i strukturę gleby. Zamianą odpadu w korzystny dla środowiska produkt opracowali i opatentowali naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
18.11.2020., 09:11h
Szacuje się, że w polskich oczyszczalniach ścieków powstaje rocznie ok. 600–800 tys. t suchej masy osadów ściekowych. Zaledwie niewielka ich część służy do produkcji nawozów. Opracowane w katowickim GIG rozwiązanie, czyli uzyskanie nawozu organicznego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych nagrodzono na XIV Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2020.

Uzyskanie nawozu z osadów ściekowych jest możliwe dzięki precyzyjnemu wymieszaniu komponentów i wytworzenia trwałego granulatu o średnicy 1–6 mm. Wysoka zawartość w produkcie materii organicznej pozytywnie wpływa m.in. na powstawanie próchnicy w glebie. Produkt charakteryzuje się również właściwościami odkwaszającymi i mikroretencją (zatrzymywaniem) wody w glebie. Granulat rozprowadza się przy pomocy rozsiewaczy do nawozów.

Naukowcy z GIG opracowali też technologię, dzięki której nawóz może być stosowany nie tylko w rolnictwie, ale także w przydomowych ogrodach oraz do pielęgnacji zieleni na balkonach czy klombach miejskich. Efekt ten osiąga się dzięki otoczeniu granuli nawozu roztworem hydrożelowym, stanowiącym warstwę ochronną, akumulującym wodę i ograniczającym przykry zapach. Otoczka zabezpiecza też przed pyleniem i powstawaniem potencjalnie szkodliwych dla zdrowia bioaerozoli. Powoduje ponadto stopniowe uwalnianie składników odżywczych do gleby.
[Źródło: PAP; oprac. bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 18:48