StoryEditor

Nawóz z odchodów owadów – przyszłość rolnictwa?

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy nie tylko dotyczą środków ochrony roślin, ale także nawozów. Nie dziwi więc fakt, że takie trendy, jak zero waste czy alternatywne źródła białka, stały się także przyczyną większego zainteresowania naukowców, także tych związanych z rolnictwem. 
08.04.2021., 15:04h

– Wbrew powszechnym twierdzeniom, rolnictwo w bardzo wielu zakresach jest zero waste –przekonuje prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP. Od zarania swych dziejów wykorzystuje w produkcji z dużym powodzeniem, np. obornik, czyli odpad z produkcji zwierzęcej. W kolejnych latach do zastosowania w uprawach wprowadzane były komposty, nawozy zielone, pofermenty z biogazowni czy w ostatnim czasie osady ściekowe jako nawóz – wymienia prof. Sawinska. Ale to nie koniec możliwości wykorzystania „odpadów” w produkcji roślinnej. 

Do koryta i na pole

Coraz częściej słyszymy o owadach jako bardzo dobrym źródle białka w żywieniu zwierząt, a także ludzi. A co będzie się działo z tym co owady zjedzą i wydalą?

Powstaje z tego naturalny nawóz, który może znaleźć swoje zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie czy w uprawach hobbystycznych. Odpowiedzi na pytania: w jaki sposób, w jakich dawkach, w jakich roślinach i czy w ogóle taki nawóz będzie mógł znaleźć zastosowanie, staramy się uzyskać w naszej katedrze w ramach prowadzonego dla HiProMine projektu badawczego „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci peletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny – mówi prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska. 

Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące i wskazują, że istnieje możliwość zastosowania nawozu z odchodów Hermetia illucens, zarówno w uprawie jęczmienia ozimego, życicy trwałej jak sałaty czy bazylii.

– Aktualnie testujemy różne dawki tego nawozu, sposoby stosowania, będziemy także sprawdzać, jak radzą sobie oceniane w badaniach rośliny w warunkach stresu suszy w przypadku zastosowania tego nawozu, oczywiście w porównaniu z kombinacjami, w których nawóz na bazie odchodów Hermetia illucens nie był stosowany – dodaje prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska. 

Badania realizowane są jako podwykonawstwo w ramach badań przemysłowych i rozwojowych w projekcie HiProMine S.A. „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci peletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny” - działanie 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Źródło: materiały prasowe

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 12:36