StoryEditor

Nawożenie dolistne ozimin. Jakie dawki zastosować?

Nawożenie nalistne jesienią zawsze było rozpatrywane pod kątem poprawy zimotrwałości roślin. Można mieć wątpliwości, czy zabiegi te są konieczne, skoro w ostatnich latach mamy do czynienia z ciepłymi zimami. Zatem rośliny powinniśmy w ten sposób zabezpieczać już nie przed długotrwałymi okresami minusowych temperatur, ale przed gwałtownymi ich spadkami. W tym roku na początku stycznia w niektórych rejonach kraju temperatury sięgały +17–18°C, a w Warszawie 1 stycznia zanotowano +18,9°C! Nawożenie jesienne ma zapobiec negatywnym skutkom gwałtownego spadku z takiego poziomu do nawet tylko lekko minusowych temperatur.
02.10.2023., 12:10h

Faza nawożenia dolistnego jest najważniejsza

Rzepak przed spoczynkiem zimowym powinien mieć grubą szyjkę korzeniową i 10–12 liści. W przypadku zbóż nie trzeba być już tak restrykcyjnym, choć nie dotyczy to wszystkich gatunków. Jęczmień i żyto powinny się rozkrzewić jesienią (terminowy siew), bo wiosną po ruszeniu wegetacji rośliny od razu zaczynają strzelać w źdźbło i już się nie dokrzewią. Najwięcej zniesie tu pszenica, która w okres spoczynku może wejść nawet w fazie szpilkowania. O późno sianą pszenicę nalistnie już nie zdążymy przed zimą zadbać, ale możemy jej niektóre mikroelementy podać podczas zaprawiania nawozem donasiennym. Najczęściej w takich produktach znajdują się bor, mangan i cynk (różne ilości w zależności od produktu).

Jakie mikroelementy dla zbóż?

Mikroelementy można dostarczyć zbożom jesienią także innymi sposobami. Mogą to być nawozy naturalne, mineralne lub dolistne. Jesienne zapotrzebowanie pszenicy na mikroelementy nie jest duże, ale są one ważne dla przezimowania. Podanie manganu, molibdenu, miedzi i boru w fazie krzewienia pozwala roślinom zwiększyć stężenie soku komórkowego – wyprzeć z...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 21:17