StoryEditor

Nawozy coraz droższe: czy obornik będzie na wagę złota?

Ceny nawozów mineralnych rosną z dnia na dzień. Drugim problemem staje się ich dostępność, coraz więcej dystrybutorów narzeka na ich braki w magazynach lub opóźnioną dostawę. Firmy ograniczają produkcję, a rolnicy z uwagi na ceny nawozów kupują je w minimalnych ilościach lub wcale. Jak uzupełnić nawożenie mineralne nawożeniem organicznym?

Z naszych informacji wynika, że producenci ograniczają produkcję nawozów do minimum, ze względu na rosnące ceny prądu i gazu. Zdają sobie sprawę z tego, że produkując teraz w dużych ilościach nawozy, za które rolnik musiałby zapłacić 3-4 tys. zł/tonę ciężko będzie znaleźć kupca, stąd produkcja jest obecnie ograniczana. Wszyscy czekają na dalszy rozwój wypadków na rynku.

Nawozy są jeszcze dostępne u dużych dystrybutorów w magazynach, gdyż wielu z nich zdążyło kupić zapas jeszcze po niższych cenach kilka tygodni temu. Wiedzą, że w najbliższym czasie ceny raczej nie spadną, więc często wykorzystują sytuację by podnosić ceny.

Biorąc pod uwagę prognozy dalszych podwyżek cen prądu i gazu, nawozy najprawdopodobniej będą jeszcze droższe. Gdzieniegdzie znajdziemy jeszcze nawozy w niższej cenie, tam gdzie dystrybutorzy zrobili większe zapasy, ale wówczas możemy jedynie liczyć na uczciwość sprzedawcy, który odda towar z marżą z okresu zakupu towaru.

Sytuacja na rynku nawozów będzie jeszcze trudniejsza z uwagi na powyższe argumenty, stąd nawozy naturalne, a w tym obornik będą tej jesieni na wagę złota. Ich ceny idą w g...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 00:05