StoryEditor

Nicienie kontra stonka ziemniaczana

Badania amerykańskich naukowców wykazał, że nicienie żyjące w glebie produkują związki odstraszające stonkę ziemniaczaną od roślin ziemniaka.
05.03.2019., 13:03h
Entomolodzy z Texas A&M University i Penn State University badali, czy stonka ziemniaczana i rośliny ziemniaka reagują na obecność nicieni produkujących związki odstraszające. Niektóre nicienie i ich symbiotyczne bakterie atakują i zabijają owady żyjące w glebie. Można ich używać do kontrolowania wielu szkodników, co stanowi naturalną i efektywną alternatywę dla chemicznych pestycydów, bez szkodzenia innym pożytecznym organizmom.

Naukowcom udało się wykazać, że martwe owady zainfekowane nicieniami wydzielały charakterystyczny zapach, inny od zapachu owadów niezainfekowanych. Samice stonki składały na roślinach w ich okolicy o 30% mniej jaj, niż w pobliżu roślin kontrolnych, stąd wniosek, że odbierają nicienie jako potencjalne zagrożenie dla przetrwania ich potomstwa – larw przepoczwarzających się w glebie w dorosłe osobniki.

Nicienie można wprowadzić do gleby, by walczyły ze stonką bezpośrednio albo, co wykazało badanie, by zwiększyć odporność roślin na owady, spowalniając rozwój szkodników i zmniejszając ich zainteresowanie roślinami. Ziemniaki również odpowiadały na obecność nicieni, zwiększając środki obronne. W efekcie stonka zjadała mniej liści i była o 40% mniejsza, niż osobniki żywiące się roślinami kontrolnymi, co miało dalsze konsekwencje dla ich rozwoju i kondycji.
Źródło: PAP
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. styczeń 2025 22:48