Oferta rynkowa odmian ziemniaka z Krajowego rejestru obejmuje ponad 100 pozycji, a z uwzględnieniem katalogu unijnego (CCA) przekracza kilka setek. Mają one różne przeznaczenie i wykazują różną trwałość przechowalniczą. Ogólnie zauważa się dużą zmienność strat przechowalniczych odmian w zależności od przebiegu pogody w okresie wegetacji, pomimo utrzymywania takich samych warunków termiczno-wilgotnościowych w przechowalni. Od wielu lat badania w tym zakresie, łącznie z uprawą, prowadzi IHAR, oddział w Jadwisinie.
Po 6 miesiącach oceniane są wagowo straty przechowalnicze, tj. ubytki naturalne, choroby oraz masa kiełków. Suma strat określa trwałość przechowalniczą odmiany. Ocena ta wyrażana jest w skali 9-stopniowej, gdzie 9 oznacza wartość najlepszą, a 1 najgorszą. Badania w sezonach 2015/2016 i 2016/2017 obejmowały 9 odmian…
Chcesz poznać szczegółowe wyniki oceny przydatności odmian ziemniaka do przechowywania, przeczytaj artykuł z nowego wydania, 10/2017 „top agrar Polska” od str. 99 do 101.
[bie]
StoryEditor
Nie każdej odmianie służy przechowywanie
Wyprodukowane ziemniaki trzeba w przeważającej części przechować, nawet przez 6–9 miesięcy. W mokrym sezonie wymaga to szczególnej troski. Należy także mieć na uwadze, że odmiany mają różną trwałość przechowalniczą.