Gryzonie pojawiają się masowo na polach jesienią, zwykle po pierwszych przymrozkach. Te wystąpiły w tym roku dwukrotnie – pod koniec pierwszej i trzeciej dekady października. Lokalnie przy gruncie temperatury spadły wówczas poniżej –7°C. Występowaniu tej grupy szkodników sprzyjają także niezagospodarowane resztki pożniwne na polu, w tym np. osypane ziarno, opadłe na ziemię niewymłócone kłosy czy kolby kukurydzy ziarnowej.
Na bezśnieżnych polach zagrożone są oziminy. Ich dorodne, soczyste rośliny są też dobrą przynętą dla gryzoni. Wśród zbóż najchętniej zasiedlają jęczmień ozimy ze względu na jego bujną masę zieloną, która jest źródłem pożywienia oraz stanowi naturalną ochronę przed chłodem, wiatrem i drapieżnikami. Z podobnych względów również rzepak jest chętnie zasiedlany przez te osobniki.
Myszy i nornice, zwłaszcza ich pokolenia z VIII–X, szukając zimowego schronienia wygrzebują nory w miedzach, na skraju pól, czy na ich otwartych przestrzeniach. Na powierzchni pola są one połączone licznymi chodnikami, niekiedy tworzące labirynt, co dodatkowo zwiększa skalę uszkodzeń. W trakcie jesieni i zimy żerują...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Nie tylko mrozy, oziminom zagrażają też gryzonie
Za nami dość łagodna i wilgotna jesień, lecz wraz z nią na oziminach masowo pojawiły się myszy i nornice. W tym sezonie mogą być dużym problemem.