Wiosną, po opuszczeniu kryjówek zimowych chrząszcze tej grupy szkodników żerują na liściach roślin bobowatych, wyrządzając poważne szkody w obsadzie polowej. Jeśli pojawią się na młodych kiełkach, mogą całkowicie zniszczyć rośliny. Larwy oprzędzika żerują na brodawkach korzeniowych, zakłócając przyswajanie azotu atmosferycznego. Chrząszcze żerują natomiast na liściach, tworząc na brzegach półkoliste zatoczki.
W uprawie grochu do zwalczania oprzędzików można wykorzystać preparaty: Alfastop 100 EC, Cyper-Fas 100 EC, Fastac 100 EC, Jetstak 100 EC, Kirkuk B 050 CS, Kirkuk C 050 CS ora Wojownik 050 CS. Dla tych insektycydów zalecana dawka wynosi 0,08–0,1 l/ha. Młode rośliny należy opryskiwać po pojawieniu się chrząszczy lub uszkodzeń na roślinach. W uzasadnionych sytuacjach zabieg można powtórzyć po 7–10 dniach.
Wczesny i gęsty siew grochu oraz izolacja przestrzenna od innych upraw bobowatych ogranicza liczebność szkodników w regionie. Silniej zaatakowane uprawy należy zasilić pogłównie łatwo przyswajalną formą azotu, najlepiej saletrzaną – N-NO3, w celu szybszej odbudowy masy wegetatywnej roślin oraz korzeni.
StoryEditor
Niechciane oprzędziki
Ciepła i wczesna wiosna na polach to także sygnał dla szkodników, by wybudzić się z letargu lub przepoczwarzyć z form zimujących i zaatakować wcześnie siane uprawy, np. grochu. Dla jego młodych roślin (także bobiku) zagrożenie stanowią oprzędziki, pojawiające się przed fazą 6 liścia.