StoryEditor

Nowa jara odmiana orkiszu

Olsztyńscy naukowcy wyhodowali nową odmianę jarą pszenicy orkiszowej – Witras. To pierwsza odmiana jara tego zboża w Polsce i UE. Ma lepszą jakość niż forma ozima, jest bogata w białko, gluten, minerały oraz związki antyrakowe, jest też odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.
01.04.2015., 14:04h

Produkty orkiszowe obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi. Zawierają także antyoksydanty – związki usuwające z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu i choroby nowotworowe. Plon z uprawy orkiszu jarego jest niższy niż z ozimego. W warunkach polskich wynosi 3–4 t/ha. Problemem w produkcji orkiszu jest niewymłacalność ziaren – trudno oddzielić je od plew, co wymaga użycia specjalnych maszyn.
Badania nad odmianą jarą orkiszu prowadzono w Katedrze Hodowli Roślin i Nasiennictwa UW-M w Olsztynie i trwały 16 lat. Odmiana została wpisany do Krajowego rejestru co oznacza, że może być legalnie uprawiana przez krajowych rolników. Po objęciu jej ochroną unijną będzie można oferować kwalifikowany materiał siewny w całej UE.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce                                                                                          bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 23:07