StoryEditor

Nowe patogeny i choroby roślin

Wiele czynników składa się na ciągłe poszerzanie listy patogenów zagrażających roślinom uprawnym. Najważniejszym źródłem jest import zakażonego materiału roślinnego, a do przyczyn należą z pewnością zmiany klimatyczne.
10.04.2014., 15:04h

Prace w zakresie wykrywania i szkodliwości nowych patogenów przedstawili naukowcy na konferencji (8 kwietnia) w Instytucie Ogrodnictwa Skierniewicach. W 2012 r. został opisany m.in. wirus plamistości liści maliny – Raspberry leaf blotch virus powodujący chlorotyczne, zlewające się plamy na liściach maliny. Równocześnie następuje deformacja liści i owoców malin. Najprawdopodobniej wektorem wirusa jest szpeciel żerujący na krzewach – przebarwiacz malinowy. Obecność wirusa stwierdzono na wielu badanych plantacjach oraz w ciałach szpecieli.

Od niedawna problemem na plantacjach zielarskich lebiodki pospolitej (oregano) jest nieopisywany do tej pory w Polsce sprawca antraknozy – Colletotrichum fuscum. Jego obecność stwierdzono w Holandii, a także w Japonii i USA na innych gatunkach roślin.
Na oregano patogen wywołuje nekrotyczne, regularne, koncentrycznie strefowane plamy z jaśniejszym środkiem o średnicy 5–7 mm. Liście zasychają i opadają. Defoliacja jest oczywiście przyczyną niskiego plonu surowca zielarskiego.

Obecna na konferencji dr Janina Butrymowicz z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przedstawiła działania inspektorów w zakresie organizmów kwarantannowych i agrofagów nowych, m.in. umieszczonych na liście alertowej EPPO. kw

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 07:49