Krajowy rejestr (KR) pszenicy zwyczajnej jarej liczy obecnie 36 odmian, z czego 30 pochodzi z krajowej hodowli. Również wszystkie tegoroczne nowości (4 odmiany) wyhodowane zostały w krajowych placówkach, są to: Merkawa, Eskadra, Gratka i Alibi.
Na liście tej jest też jedna odmiana pszenicy twardej (SMH87) i dwie pszenicy orkisz – Kuiavia i Wirtas. Wśród odmian pszenicy zwyczajnej dominują jakościowe odmiany chlebowe (28), znacznie mniej jest odmian chlebowych (5), elitarnych odmian chlebowych (2) oraz odmian pastewnych lub innych (1).
Lista odmian zalecanych na obszarze województw (LOZ) to także praktyczna informacja dla producentów z poszczególnych regionów kraju. Powstaje na bazie krajowych wyników PDO i jest co roku aktualizowana. Z badań tych wynika szczególna przydatność niektórych odmian do uprawy w określonych warunkach środowiska. W pszenicy jarej Goplana, Rusałka i Harenda uzyskały rekomendację w niemal wszystkich województwach.
Pełny tekst nt. Listy odmian zalecanych oraz charakterystyki nowo zarejestrowanych odmian pszenicy zwyczajnej jarej znajdziesz w nowym wydania miesięcznika „top agrar Polska” 03.2019.
[bie]
StoryEditor
Nowe polskie pszenice jare
Początek roku to czas rejestracji nowych odmian. Po kolejnym trudnym sezonie warto zwrócić uwagę, czy w Krajowym rejestrze pojawia się oferta zbóż jarych bardziej odpornych na warunki stresowe.