StoryEditor

Nowe techniki hodowlane: unijni politycy za złagodzeniem rygorystycznych przepisów, ale...

Politycy zajmujący się ochroną środowiska w Parlamencie Europejskim chcą złagodzić rygorystyczne przepisy dotyczące inżynierii genetycznej w odniesieniu do nowych technik hodowlanych, ale tylko w ograniczonym zakresie. Jednomyślnie odrzucają patenty dla cech roślin wyhodowanych przy użyciu NDT, czyli nowych technik genomowych.
28.01.2024., 15:18h

Członkowie Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego głosowali w środę rano (24 stycznia) za niestosowaniem surowego unijnego prawa inżynierii genetycznej do zatwierdzania roślin wyhodowanych przy użyciu edycji genomu.

47 eurodeputowanych głosowało za przyjęciem "Rozporządzenia UE w sprawie roślin pochodzących z niektórych nowych technik genomowych", 31 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.

W ubiegłym roku Komisja Europejska zaproponowała wyłączenie niektórych "nowych technik genomowych" (NGT; w tym CRISPR, Thalen) z bardzo surowych przepisów UE dotyczących inżynierii genetycznej.

Pod wieloma względami członkowie Komisji Ochrony Środowiska postępują zgodnie z sugestiami Komisji Europejskiej.

Unijna Komisja Ochrony Środowiska chce zakazu patentowego

Wzywają jednak do wprowadzenia zakazu patentowania cech roślin, które zostały wyhodowane przy użyciu NDT. Komisja Europejska wcześniej odrzuciła tę propozycję. Powodem podanym przez władze w Brukseli jest to, że kwestia ta może zostać rozwiązana jedynie na mocy europejskiego prawa patentowego.

Nowe techniki hodowlane tabu w rolnictwie ekologicznym

Część konserwatywnej Europejskiej Partii Ludowej (EPP) początkowo nalegała, aby rolnicy ekologiczni również mogli w przyszłości stosować NGT. Jednak polityk EPL będący jednocześnie Przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Lins i sprawozdawczyni rozporządzenia w sprawie NGT Jessica Pölfjard (EPL) powstrzymali się od tego.

Zdecydowana większość posłów do PE w Komisji Ochrony Środowiska opowiedziała się przeciwko stosowaniu NGT w rolnictwie ekologicznym.

NGT różnych klas

W swoim stanowisku politycy zajmujący się ochroną środowiska w dużej mierze przychylają się do propozycji Komisji, aby podzielić rośliny NGT na kilka klas. W klasach tych powinny obowiązywać różne zasady udzielania zezwoleń.

Komisja zaproponowała następujące klasy:

  • Pierwsza kategoria to rośliny, które są porównywalne z naturalnie występującymi lub konwencjonalnymi roślinami i mogłyby również zostać wyprodukowane w swojej ekspresji przy użyciu "konwencjonalnych" metod hodowlanych;
  • Kategoria druga to rośliny NGT z bardziej złożonymi modyfikacjami. Muszą one być oznakowane jako organizmy zmodyfikowane genetycznie.

Komisja Europejska określiła różne wymagania dla obu kategorii, aby mogły zostać wprowadzone na rynek. Czyniąc to, Komisja chce "wziąć pod uwagę ich różne cechy i profile ryzyka".

Zgodnie z planami Komisji, zakłady należące do pierwszej kategorii mogłyby podlegać uproszczonej procedurze wydawania zezwoleń. Rośliny z drugiej kategorii musiałyby przejść bardziej kompleksową procedurę opartą na dyrektywie w sprawie inżynierii genetycznej.

Państwa członkowskie wciąż bez własnego stanowiska

Stanowisko Komisji Ochrony Środowiska musi teraz zostać potwierdzone na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, a jest ona zaplanowana na 5-8 lutego. Do tego czasu posłowie mogą składać kolejne propozycje poprawek.

Zanim rozpoczną się negocjacje trójstronne z Komisją Europejską i państwami członkowskimi, państwa członkowskie muszą jeszcze uzgodnić wspólne stanowisko.

 

Konstantin Kockerols

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 01:45