W wielu krajach na świecie ponad 100 czujników jest obecnie testowane przez rolników. Czujnik optyczny ma za zadanie mierzyć liczebność szkodników i owadów pożytecznych na polu. Umożliwia jednoczesne wyszukiwanie wielu gatunków owadów, zapewniając wgląd w czasie rzeczywistym na temat ich populacji i aktywności w terenie.
– Nasz czujnik przepuszcza niewidzialne światło podczerwone na latające owady i automatycznie wykrywa tylne światło odbite każdego owada. To pozwala nam dokładnie zmierzyć częstotliwość uderzeń skrzydeł, kolor i stosunek skrzydeł do ciała owadów przelatujących przez monitorowaną objętość czujnika – informuje duńska firma FaunaPhotonics. Obecnie 15 duńskich gospodarstw testuje 20 czujników.
Monitoring szkodników przy pomocy czujnika pozwala na ograniczenie zastosowania środka ochrony roślin, jeśli presja jest niewielka.
– Przekonaliśmy się już, że projekt działa dobrze w laboratorium i pracujemy nad pokazaniem, że działa również na zewnątrz – mówi Klas Rydhmer, doktorant na Uniwersytecie w Kopenhadze, który współpracuje z firmą FaunaPhotonics.
Informacje pobrane przez czujnik przekazywane są do komputera, który umieszcza owady w różnych grupach gatunków i powiadamia rolnika na komputerze lub telefonie komórkowym o ich obecności na polu.
Czujnik w przyszłości ma pomóc w wykrywaniu obszaru pola gdzie presja szkodników jest największa, co pozwoli na punktowe zastosowanie insektycydu. Urządzenie można określić jako przydatne dla rolnictwa precyzyjnego.
oprac. dkol na podst. faunaphotonics.com/landbrugsavisen.dk
fot. Facebook FaunaPhotonics
StoryEditor
Nowy czujnik monitoringu owadów ma ograniczyć stosowanie pestycydów
Na całym świecie trwają testy nowego czujnika, który wykrywa obecność owadów w uprawach i informuje, o tym rolnika. Dzięki niemu możliwa będzie redukcja stosowania środków ochrony roślin.